Ελλάδα: Ήττα από το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ γυναικών (Video)

2023-06-15T13:11:04+00:00 2023-06-15T14:12:44+00:00.

15/Jun/23 13:11

Η Εθνική μας ομάδα των γυναικών δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ στο Ισραήλ, καθώς ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο με 69-74 και δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό η προσπάθεια της για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η Εθνική μας είχε αρχή και … τέλος, αλλά στο ενδιάμεσο διάστημα δεν ανταποκρίθηκε σωστά και εν πολλοίς το παιχνίδι κρίθηκε εκεί.

Εκτός από ένα διάστημα μεταξύ 15-23′ και στην τέταρτη περίοδο, η Ελλάδα ήταν νευρική, κατώτερη των αντιπάλων της, με άλυτο πρόβλημα το αμυντικό ριμπάουντ, τα πολλά λάθη και την περιφερειακή της άμυνα.

Αν και πήρε προβάδισμα επτά πόντων στο καλό της σημείο του αγώνα, η Εθνική μας ομάδα δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του Μαυροβουνίου, που είχε περισσότερες επιλογές, κυριαρχία στα ριμπάουντ και καλύτερο ρυθμό σε μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα.

Παρόλα αυτά, στην τέταρτη περίοδο ήταν η καλύτερη ομάδα του γηπέδου, επιχείρησε μία μεγάλη ανατροπή από το -13, αλλά στα τελευταία λεπτά δεν βρήκε τις λύσεις για να την πετύχει.

Να σημειώσουμε πως, προκρίνεται στα προημιτελικά η πρώτη του ομίλου (Ισπανία και Λετονία οι άλλες δύο) και οι ομάδες της 2ης και της 3ης θέσης διασταυρώνονται με τον άλλον όμιλο στο Ισραήλ.

TO ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η Εθνική μας εκμεταλλεύτηκε την έξοδο της Αμερικανίδας, Νατάσα Μακ, με δύο φάουλ κι από το 15-18 ξέφυγε με 25-18 χάρη κυρίως στην Μαριέλλα Φασούλα (12π.) και τη Σπανού που πρόσθεσε οκτώ, αμφότερες από το “ζωγραφιστό”.
Εκεί όμως η Ελλάδα έπαθε μπλακ άουτ. Η Μακ γύρισε και παρότι δεν εντυπωσίασε με τα νούμερα της, λειτουργούσε καταλυτικά στην άμυνα του Μαυροβουνίου που γύρισε το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας ακόμα και στο +10 (41-31), παρά το τρίτο φάουλ της Αμερικανίδας σέντερ.

Πρόβλημα είχε η Ελλάδα στο ριμπάουντ και ειδικά στο αμυντικό (13-1 με 12-9!) αλλά και στο μακρινό σουτ, καθώς έβαλε το μοναδικό τρίποντο της (1/5, με 3/12) η Σπανού στο τέλος του ημιχρόνου, μειώνοντας σε 34-41.

Στο ίδιο μοτίβο και… χειρότερο εξελίχθηκε η τρίτης περίοδος. Η κυριαρχία του Μαυροβουνίου στο ριμπάουντ κι οι λύσεις που έβρισκε, την οδήγησαν σε προβάδισμα 12 πόντων (56-44), παρότι η ελληνική ομάδα βρήκε λύσεις από μακριά. Εγκλωβίστηκαν όμως πλήρως η Φασούλα κι η Σπανού και έτσι το Μαυροβούνιο δεν είχε πρόβλημα να ξεφύγει με την Ζίβκοβιτς να κάνει νταμπλ νταμπλ από το 29′ (12π., 10ρ.)

Η Εθνική δεν τα παράτησε όμως. Με την Σταμολάμπρου να παίρνει τα πάνω της στην τέταρτη περίοδο, με δυνατή άμυνα και με απόλυτο έλεγχο των αμυντικών ριμπάουντ αυτή τη φορά, η Ελλάδα κατάφερε να μειώσει ως το 66-61, διεκδικώντας τη νίκη.

Σε τρεις σερί επιθέσεις, όμως, δεν βρήκε στόχο, το Μαυροβούνιο πέτυχε ένα καλάθι για το 70-62 και εκεί έληξε το όνειρο για την Εθνική μας (παρότι μείωσε στους 4π.), που προσπάθησε έστω να χάσει με μικρή διαφορά για την περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας (με υποψήφια τη Λετονία).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-18, 34-41, 49-60

ΕΛΛΑΔΑ: Χριστινάκη 2, Φασούλα 15 (8ριμπ.), Σπανού 15 (1/6τριπ., 11ριμπ., 6ας.), Σταμολάμπρου 14 (2/4τριπ., 4ας.), Τσινέκε 6, Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 8 (1/1τριπ.), Σωτηρίου 3 (1/1τριπ.), Σταμάτη 6 (6ας.).

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Κοβάτσεβιτς 5 (6ριμπ.), Μακ 12 (7ριμπ., 4ας., 4κλ., 3ταπ.), Μούγιοβιτς 12 (5ας.), Βούτσετιτς 14 (5ριμπ.), Ζίβκοβιτς 15 (14ριμπ.), Μπίγκοβιτς, Γιαβάνοβιτς 11 (1/8τριπ.), Λέκοβιτς 5.

* Αύριο η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει τη Λετονία (16/6, 18:15).

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Πέτρος Πρέκας, είπε μεταξύ άλλων στις δηλώσεις του:

«Συγχαρητήρια στο Μαυροβούνιο. Το ματς θεωρώ πως κρίθηκε από τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ που είχαμε προσφέροντας πολλούς πόντους στην αντίπαλη ομάδα. Θα προσπαθήσουμε να αντιδράσουμε στο επόμενο παιχνίδι».

Η Άννα Νίκη-Σταμολάμπρου είπε με τη σειρά της:

«Είμαστε χαρούμενες που βρισκόμαστε στο Ευρωμπάσκετ. Συγχαρητήρια στο Μαυροβούνιο για τη νίκη. Δυστυχώς για μας ήταν ένα κακό παιχνίδι. Δεν μπορέσαμε να ελέγξουμε την άμυνα ένας εναντίον ενός, παρότι είχαμε εστιάσει σε αυτό στις προπονήσεις. Δεν ελέγξαμε τα ριμπάουντ δίνοντας δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες στις αντιπάλους. Αρχίσαμε καλά το παιχνίδι, αλλά από τη δεύτερη περίοδο και μετά πήραμε την κατηφόρα. Θα πρέπει να κρατήσουμε ψηλά το κεφάλι. Έχουμε άλλα δύο παιχνίδια και θα δώσουμε πάνω από το 100% προσπαθώντας να πάρουμε κάποιες νίκες και να προχωρήσουμε».