Aπίθανο σκορ… 102-20 της Ισπανίας επί του Λιβάνου στο Παγκόσμιο Κύπελλο U19!

2023-06-28T15:26:14+00:00 2023-06-28T18:45:20+00:00.

28/Jun/23 15:26

Τελικό σκορ… 102-20! Και μάλιστα σε Παγκόσμιο Κύπελλο και συγκεκριμένα στο U19…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Προφανώς η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στην Ισπανία και τον Λίβανο ήταν τεράστια προ του αγώνα, αλλά όπως αποδείχτηκε στην Ουγγαρία όπου διεξάγεται το Παγκόσμιο Κύπελλο U19, εξελίχθηκε σε ακόμα μεγαλύτερη.

Να φανταστείτε πως στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 29-2 (!) και στο δεύτερο έφτασε στο 33-4 και 62-6 συνολικά στα πρώτα 20 λεπτά!

Ας… πούμε ότι στη συνέχεια η διαφορά ανά δεκάλεπτο ήταν κάπως πιο νορμάλ (22-10, 18-4) με τους Φούριας Ρόχας” να κατεβάζουν λίγο το ρυθμό τους, αν και η διαφορά των 82 πόντων θα μείνει στην ιστορία. Όπως κι οι 20 πόντοι παθητικό.

Να σημειώσουμε, πάντως, πως προ ημερών στην ίδια διοργάνωση, ο Λίβανος έχασε με 52 πόντους διαφορά από τους Παγκόσμιους Πρωταθλητές της Αμερικής- οπότε μιλάμε για κάτι… κάπως πιο υποφερτό-, σκοράροντας μάλιστα 70 πόντους (70-132). Πενήντα πόντους περισσότερους, δηλαδή, απέναντι στην θεωρητικά καλύτερη ομάδα του τουρνουά και φαβορί για τον τίτλο έναντι της ισπανικής ομάδας.

Για την ιστορία, τους οκτώ από τους 20 πόντους του Λιβάνου έβαλε ο Ερτέιλ, είχαν 8/55 σουτ εντός πεδιάς (1/16 τρίποντα) και 3/4 βολές.

Οι Ισπανοί έκαναν 20 κλεψίματα (!) και μοίρασαν 33 ασίστ, ενώ η διαφορά στα ριμπάουντ ήταν επίσης χαοτική (60-28) όπως αναμενόταν.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν νοκ άουτ για τη φάση των 16 καθώς όλες οι ομάδες συνέχισαν μετά τα αρχικά γκρουπ.