Εθνική Νέων: Νίκησε την Ισλανδία και προκρίθηκε στα προημιτελικά! (videos)

2023-07-12T19:27:34+00:00 2023-07-12T21:57:23+00:00.

gadamopoulos

12/Jul/23 19:27

Plotas-Mantzoukas-vs-Iceland
EUROBASKET U20 / ΕΛΛΑΔΑ - ΙΣΛΑΝΔΙΑ (ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ / EUROKINISSI)

Η ελληνική ομάδα επικράτησε με 83-75 της Ισλανδίας, συνεχίζει στους “8” του Ευρωμπάσκετ U20 στο Ηράκλειο και την Πέμπτη (13/7) θα αντιμετωπίσει την Τουρκία.

Της Eurohoops Team / info@eurohoops.net

Μπορεί το ελληνικό μπάσκετ (και η παραγωγική διαδικασία του) να έχει επιθετικές «παθογένειες», όπως το μακρινό σουτ, όμως έχει και τις σταθερές αξίες του, όπως η άμυνα. Στοιχείο που «μίλησε» και το απόγευμα της Τετάρτης (12/7) στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου.

Η Εθνική Νέων χρειάστηκε την καταπληκτική άμυνά της σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο στον αγώνα με την Ισλανδία για τους «16» του Ευρωμπάσκετ U20 στην Κρήτη και νικώντας 83-75, προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι παίκτες του κόουτς Κώστα Παπαδόπουλου έφτασαν στην 8αδα και την Πέμπτη θα αντιμετωπίσουν την Τουρκία, η οποία λίγο αργότερα επικράτησε του Μαυροβουνίου με σκορ 73-68.

Παρά τα 5/20τριπ. του πρώτου ημιχρόνου και το παθητικό των 45 πόντων από τους Ισλανδούς, η ελληνική ομάδα πραγματοποίησε μία εκπληκτική τρίτη περίοδο, στην οποία με επιμέρους σκορ 24-11 και την ώθηση από Μαντζούκα και Πλώτα, κατόρθωσε να πάρει ένα προβάδισμα που δεν έχασε ως το τέλος.

Η Εθνική Νέων, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Οικονομόπουλος 18, Ζούγρης 16, Μαντζούκας 16, Μπαζίνας 12, Πλώτας 10), ξέφυγε και με +15, με 74-59 στο 32΄ και δεν «πλήρωσε» ούτε τα 9/34 τρίποντα (είχε και 23/35 δίποντα) ούτε τα 22 λάθη, τα οποία απλώς επέτρεψαν στους Ισλανδούς να πλησιάσουν ως το -4 (78-74) του 38΄.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του αγώνα

Αλάνθαστη στα δίποντα, αλλά…

Το γνωστό πρόβλημα της Εθνικής Νέων εμφανίστηκε από νωρίς. Μετά το τρίποντο του Οικονομόπουλου για το 3-2, η Ισλανδία «έτρεξε» ένα σερί 8-0 και ξέφυγε με 10-3 στο 3΄. Η ελληνική ομάδα, πάντως, χάρη στα έξι επιθετικά ριμπάουντ και τα 7/7 δίποντα στο δεκάλεπτο, προηγήθηκε δύο φορές (20-19 και 24-23), πριν από το 24-24 στο 10΄, στο οποίο οι παίκτες του κόουτς Παπαδόπουλου είχαν 3/12 τρίποντα.

Ίδιο σκηνικό

Τα πράγματα δεν διαφοροποιήθηκαν ιδιαιτέρως στη δεύτερη περίοδο. Η ελληνική ομάδα συνέχισε να είναι αποδοτική μέσα από τα 6,75μ., έχοντας 10/13διπ., και με τους Οικονομόπουλο (11π.) και τον Ζούγρη (10π.) να βρίσκουν σκορ, έμεινε κοντά στο σκορ. Ένα τρίποντο του Καλαϊτζακη έφερε την Ελλάδα μπροστά με 30-28, όμως οι διεθνείς έμειναν στα 5/20τριπ. ως την ανάπαυλα… Με τους Γκούναρσον (12π.), Άτλασον και Θράσταρσον (από 10π.) μπροστάρηδες, οι Ισλανδοί έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (45-41), έχοντας… ξεκάθαρες εντολές ποιους να αφήνουν να σουτάρουν!

Άμυνα και προβάδισμα

Το εύκολο σκορ που έψαχνε σε όλο το πρώτο μέρος η Εθνική Νέων ήρθε από την άμυνα. Αρχικά τη «σπίθα» έβαλε ο Μαντζούκας, με 9π. στην τρίτη περίοδο, όμως η καταπληκτική πίεση (κυρίως του Πλώτα) έφερε το εντυπωσιακό σερί 14-0 σε τέσσερα λεπτά, με το οποίο η Ελλάδα μετέτρεψε το 49-52 σε 63-52 στο 27΄, πριν από το 65-56 του 30΄,  που ουσιαστικά έβαλε τέλος στο ματς, αφού η Ισλανδία δεν είχε άλλες απαντήσεις.

Πού κρίθηκε: Στο εντυπωσιακό σερί 14-0 από το 23΄ ως το 27΄, στο οποίο η ελληνική ομάδα βρέθηκε από το -3 στο +11, αλλά και στα 6/29τριπ. των Ισλανδών.

Παίκτης-κλειδί: Θα ήταν αδικία να ξεχωρίσει κανείς κάποιον από τους πέντε «διψήφιους» της Εθνικής Νέων, όμως ο Νίκος Πλώτας, αν και είχε «μόλις» 10 πόντους, έκανε έξι κλεψίματα(!), που έδωσαν την ώθηση στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 41-45, 65-56, 83-75.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Πλώτας 10 (5/8διπ., 0/4τριπ., 6κλεψ.), Νεόφυτος 3 (1/4τριπ.), Οικονόμοπουλος 18 (3/8τριπ., 6ριμπ.) Σταυρακόπουλος, Μερμήγκης 4, Ναυπλιώτης, Καλαϊτζάκης 3 (1), Ζούγρης 17 (6/10διπ., 12ριμπ.), Μαντζούκας 16 (4/5διπ., 2/9τριπ., 9ριμπ., 4ασ., 5 λάθη), Μπαζίνας 12 (2/6τριπ., 7ριμπ., 5ασ.).

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Σίγκουρντσον): Κγιάρτανσον 8 (1/6τριπ.), Θράσταρσον 15, Στίρμισον, Κνούντσεν 1, Πάλσον 8, Μπάλντουρσον, Άτλασον 19 (3/11τριπ., 9 λάθη), Όλασον 1, Γκούναρσον 21 (2/9τριπ.), Ίνγκολφσον 2.

Τα υπόλοιπα ματς των «16»

Η μεγάλη έκπληξη της πρώτης νοκ-άουτ φάσης του Ευρωμπάσκετ U20 έγινε την Τετάρτη από το Ισραήλ, το οποίο επικράτησε με 59-52 της Ισπανίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά, στα οποία θα αντιμετωπίσει τη Γερμανία, η οποία απέκλεισε την Κροατία με το επιβλητικό 87-67! Το άλλο γνωστό ζευγάρι των «8» είναι αυτό ανάμεσα σε Λιθουανία και Βέλγιο. Οι «Λιέτουβα» νίκησαν εύκολα με 70-51 τη Σλοβενία, ενώ οι Βέλγοι επιβλήθηκαν με 80-65 της Εσθονίας. Στα προημιτελικά θα βρεθεί και η Σερβία, η οποία επικράτησε με 75-72 της Ιταλίας και αναμένει αντίπαλο από το ζευγάρι Γαλλίας-Πολωνίας.