Εθνική Εφήβων: Νίκησε στο φινάλε τη Σλοβενία και τερμάτισε 7η στο Ευρωμπάσκετ! (videos)

2023-07-30T14:48:51+00:00 2023-07-30T17:58:56+00:00.

Σταύρος Μπαρμπαρούσης

30/Jul/23 14:48

Η Εθνική Εφήβων παρά τα πολλά λάθη (24 στο σύνολο) και τις γνωστές απουσίες, πήρε τη μεγάλη νίκη κόντρα στη Σλοβενία (66-62) και τερμάτισε 7η στο Ευρωμπάσκετ U18 της Σερβίας.

Του Νίκου Μαστρογιαννόπουλου/ info@eurohoops.net

Η Εθνική Εφήβων που ηττήθηκε από το Ισραήλ (88-77), αυτή τη φορά τα κατάφερε απέναντι στη Σλοβενία (66-62), παρόλα τα λάθη (24 στο σύνολο) και τις δυσκολίες που είχε κατά τη διάρκεια αυτού του ματς-θρίλερ.

Η “άδεια” και με απουσίες ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου, που κέρδισε άξια τη Σλοβενία, τερμάτισε 7η στο Ευρωμπάσκετ U18 της Σερβίας!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να σκοράρει στην πρώτη επίθεση, όμως να δέχεται τρίποντο από τον Λον Λίτσαν στην αμέσως επόμενη φάση. Το σκορ εναλλασσόταν συνεχώς στα πρώτα δέκα λεπτά, με την εθνική μας να δείχνει την συγκέντρωση που πρέπει και την όρεξη να κάνει αυτά που πρέπει έτσι ώστε να ολοκληρώσει με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση.

Τα επτά στο σύνολο λάθη σε λιγότερο από 12 λεπτά έναντι τριών των Σλοβένων έδωσε την ευκαιρία στους αντιπάλους να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και να περάσουν και πάλι μπροστά με +2, μία μικρή διαφορά που δεν έμεινε για πολύ, καθώς ο Βενιαμίν Αμπόσι σκόραρε και ισοφάρισε το ματς.

Το δεύτερο δεκάλεπτο η zone press που εφάρμοσε η Σλοβενία δυσκόλεψε αρκετά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τους παίκτες του Βαγγέλη Ζιάγκου όμως να απαντά με το ίδιο νόμισμα στην άμυνα και να τους μπερδεύουν. Ο Λιοτόπουλος με δικούς του συνεχόμενους πόντους (και με 2/3 τρίποντα) έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην Ελλάδα με +8 (26-34), ένα σκορ που οι παίκτες της ελληνικής ομάδας διατήρησαν μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (32-40).

Στο δεύτερο μέρος, οι Σλοβένοι μπήκαν πιο διαβασμένοι και με 13-5 σερί ισοφάρισαν ξανά το ματς (45-45), κάτι που είχαν να κάνουν από τη δεύτερη περίοδο. Στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα, το ματς ήταν ντέρμπι, με τον Γιάννη Κομνιανίδη να μπαίνει στο παρκέ και να λύνει τον γόρδιο δεσμό της Ελλάδας έξω από τα 6,75μ. κάνοντας το 53-57.

Οι Σλοβένοι με τον καλύτερό τους παίκτη, Ούρμπαν Κρόφλιτς απάντησαν αμέσως και μείωσαν τη διαφορά. Ο Γιάννης Κομνιανίδης όμως στην κρίσιμη στιγμή ήταν εκεί και από τη γωνία σκόραρε και πάλι για τρεις!

Το ματς είχε γίνει ροντέο στο φινάλε και οι Σλοβένοι μετά από άστοχη προσπάθεια του Λιοτόπουλου ισοφάρισαν σε 62-62. Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ που δέχθηκε την ασίστ του Λιοτόπουλου, κατάφερε και πέτυχε το καλάθι, ενώ στη σημαντικότερη άμυνα, ο Κομνιανίδης έκλεψε την μπάλα κι έδωσε στα 22.2″ ακόμη μία κατοχή στην εθνική.

Ο Σαμοντούροβ πήγε στις βολές που έχασε και τις δύο (0/2) και οι Σλοβένοι αστόχησαν στην επόμενη επίθεση, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίρνει τη νίκη και να τερματίζει 7ο στο Ευρωμπάσκετ, παρά τις απουσίες των Αβδάλα, Καλλιοντζή και Καμπερίδη.

Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ο Λευτέρης Λιοτόπουλος με 15 πόντους (5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ), ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Βενιαμίν Αμπόσι με 14 (4/4 δίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ) και Αλέξανδρος Σαμοντούροβ με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 4 ασίστ.

Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ο Ούμρπαν Κρόφλιτς με 16 πόντους (5/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα) με 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-40, 45-45, 62-66

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αμπόσι 14 (4/4 δίποντα), Χιτικούδης (6 ριμπάουντ), Λιοτόπουλος 15 (5/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σαμοντούροβ 10 (4/10 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 4 κοψίματα), Σπρίντζιος 3, Κομνιανίδης 11 (3/5 τρίποντα), Μαραγκουδάκης 7 (4 ριμπάουντ), Παρασκευόπουλος 4, Βασιλαντωνάκης