Ελλάδα – Σλοβενία: Με την αύρα του Νίκου Γκάλη! (videos)

2023-08-04T20:20:38+00:00 2023-08-04T21:08:26+00:00.

gadamopoulos

04/Aug/23 20:20

Lountzis-vs-Slovenia
ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ / ΕΛΛΑΔΑ - ΣΛΟΒΕΝΙΑ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Η Εθνική νίκησε ξανά τη Σλοβενία, αυτή τη φορά με 88-77, στη βραδιά του Γκάλη, με νέα εξαιρετική εμφάνιση των Μιχάλη Λούντζη και Ντίνου Μήτογλου. Περισσότερη διάθεση στην άμυνα για τη “γαλανόλευκη”, παρά τη μικρή συμμετοχή του Λούκα Ντόντσιτς.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Τα φιλικά είναι φυσικά για συμπεράσματα και όχι βιαστικές κρίσεις, όμως η βραδιά της Παρασκευής (4/8) δεν ήταν συνηθισμένη στο ΟΑΚΑ. Η Εθνική ομάδα ολοκλήρωσε τη γιορτή για τη βράβευση του Νίκου Γκάλη με δεύτερη νίκη επί της Σλοβενίας, επικρατώντας αυτή τη φορά με 88-77.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, «παρασυρμένοι» από την αύρα του «Νικ», έδειξαν και πάλι θετικά στοιχεία όπως ομαδικότητα και πλουραλισμό, με τους Μιχάλη Λούντζη (17π., 5ριμπ., 3ασ.) και Ντίνο Μήτογλου (18π., 5/5διπ., 14ριμπ.) να δίνουν συνέχεια στην πολύ καλή παρουσία τους και πριν από δύο μέρες στη Λιουμπλιάνα.

Η ελληνική ομάδα, παρότι αυτή τη φορά δεν ήταν εύστοχη από τα 6,75μ. (6/27), είχε καταπληκτική «εξίσωση» ασίστ και λαθών (27-8) και μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου, δεν άφησε πολλά περιθώρια στους Σλοβένους, για τους οποίους πάντως δεν αγωνίστηκε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο ο Λούκα Ντόντσιτς. Μελανό σημείο του ματς, για τη Σλοβενία, ο – κατά τα φαινόμενα σοβαρός – τραυματισμός του Τσάντσαρ στο γόνατο, στο 37΄…

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη του αγώνα

Εντυπωσιακή αρχή, αλλά…

Η Εθνική πάτησε παρκέ, θαρρεί κανείς με την κεκτημένη ταχύτητα από τη Λιουμπλιάνα και μετά το αρχικό 7-0 στο 2΄  και το 14-5 στο 5΄, έφτασε στο +14, με 23-9 στο 7΄, με τη φόρα των Ντίνου Μήτογλου και Μιχάλη Λούντζη. Ο πρώτος, μάλιστα, σκόραρε 11π. ως το δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου όμως οι Σλοβένοι είχαν πλησιάσει και μειώσει σε 27-25, χάρη σε τρίποντο του Πρέπελιτς στο φινάλε της περιόδου. Η Ελλάδα είχε πάλι ρυθμό στην επίθεση, με 8/10διπ. αλλά και 3/9τριπ., όμως έψαχνε πατήματα στην άμυνα, καθώς ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 9π..

Με άμυνα και «Ρόγκα»

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο στη δεύτερη περίοδο και κατόρθωσαν να πάρουν το προβάδισμα. Η Σλοβενία, με τον Ντόντσιτς να σκοράρει με σχετική ευκολία (18π.), προσπέρασε με 39-36 στο 15΄, όμως η ελληνική ομάδα είχε απάντηση. Με τον Ρογκαβόπουλο να δίνει λύσεις στην επίθεση με 9π. και πίεση στην άμυνα, οι παίκτες του κόουτς Ιτούδη πέτυχαν ένα σερί 11-0 (ή επιμέρους 15-2) και στο 19΄ έφτασαν στο 51-41, πριν από το 51-44 του ημιχρόνου, με εξαιρετική δημιουργία και 16 ασίστ και μόλις 3 λάθη και μόνη «ανορθογραφία» τα 3/11 τρίποντα.

Νέο «ξέσπασμα» Λούντζη

Η άμυνα, που στο πρώτο… ενάμιση φιλικό με τη Σλοβενία αναζητούσε τον ρυθμό της, ήταν εκεί στην τρίτη περίοδο, στην οποία πάντως, δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Ντόντσιτς. Η Ελλάδα κράτησε την ομάδα του κόουτς Σέκουλιτς στους 4π. στα πρώτα 7΄, ανοίγοντας την «ψαλίδα» του ματς ως το +20, με το 68-48 του 27΄! Ο Λούντζης ήταν πάλι σε εξαιρετική κατάσταση και έδινε το τέμπο, σκοράροντας έξι πόντους στο δεκάλεπτο. Οι Σλοβένοι μείωσαν ως το 69-56, πριν από το 72-58 του 30΄ και δεν άφησε περιθώρια απάντησης στους φιλοξενούμενους ως το τέλος.

Πού κρίθηκε: Στο επιμέρους 15-2 που πέτυχε η Εθνική στη δεύτερη περίοδο (παρόντος του Ντόντσιτς), αλλά και στην πολύ καλή οργάνωση, που επιβεβαιώθηκε με τις 27 ασίστ και τα οκτώ λάθη, εκ των οποίων τα μισά στην τελευταία περίοδο.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μιχάλης Λούντζης -ανήμερα των 25ων γενεθλίων του- πέτυχε ένα ακόμη ρεκόρ καριέρας (δεύτερο διαδοχικό) και ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους, αλλά και 5ριμπ. και τρεις τελικές πάσες.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 51-44, 72-58, 88-77

Ελλάδα (Ιτούδης): Ουόκαπ 7 (1/1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μωραΐτης 2 (4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούντζης 17 (3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) , Λαρεντζάκης , Μποχωρίδης , Καλαΐτζάκης 4, Τολιόπουλος, Παπανικολάου, Ρογκαβόπουλος 10 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) Αγραβάνης 6, Θ. Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 18 (1/2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Παπαγιάννης 9 (3 ριμπάουντ) , Χατζηδάκης, Λαρεντζάκης 2

Σλοβενία (Σέκουλιτς): Σαμάρ 4 (4 ασίστ), Πρέπελιτς 12 (3/6 τρίποντα), Μπλάζιτς 5 (1), Μόργκαν 7 (8 ριμπάουντ), Ντίμετς 6 (5 ριμπάουντ), Τσάντσαρ 4, Τσέμπατσεκ 2 (4 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 18 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντράγκιτς 2, Χρόβατ 7, Νίκολιτς 5 (1)