Εθνική Παίδων: Κέρδισε ΚΑΙ την Πολωνία για την πρωτιά στον όμιλο (video)

2023-08-07T23:09:15+00:00 2023-08-07T23:12:46+00:00.

07/Aug/23 23:09

Η Εθνική Παίδων κέρδισε την Πολωνία (80-73) και προκρίθηκε στους ”16” του Ευρωμπάσκετ U16 2023 ως πρώτη του ομίλου.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Εθνική Παίδων επικράτησε της Πολωνίας με 80-73 και προκρίθηκε στους ”16” του Ευρωμπάσκετ 2023 ως πρώτη.

Αντίπαλος της -αήττητης στην φάση των ομίλων- Ελλάδας για μία θέση στην οκτάδα η Φινλανδία (0-3) την Τετάρτη (9/8).

Το ματς είχε χαμηλό σκορ στα πρώτα λεπτά με το 20-19 υπέρ της Ελλάδας να γίνεται 34-19 στις αρχές τη δεύτερης περιόδου.

Η αντίδραση των Πολωνών δεν άργησε και αφορούσε ένα επιμέρους 5-17 για το 39-36, σκορ που έμεινε μέχρι το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με 8-0 για την ελληνική ομάδα (47-36), με την Πολωνία να ισοφαρίζει σε 50-50 λίγο πριν το 30′.

Στο 35′, η διαφορά είχε φτάσει στους 12 (66-54), αλλά και πάλι οι Πολωνοί επέστρεψαν (69-62), χωρίς όμως να υπάρχει συνέχεια.

Ο Παπασταύρου έβαλε μεγάλο τρίποντο στο 37′ για το +10 (72-62), σουτ που ουσιαστικά έκοψε την φόρα της Πολωνίας.

Το αντιαθλητικό του Χάρτμαν στον Αλεξάκη στο -49” και με το σκορ στο 74-70 έκρινε ουσιαστικά την αναμέτρηση υπέρ της Ελλάδας.

Ο Παπασταύρου με 21 πόντους-5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ακολούθησε με 13-3 ο Λέφας και με 10 (7 ριμπάουντ) ο Αλεξάκης.

Από πλευράς Πολωνίας, που έμεινε στο 1-2 και την τρίτη θέση, από 14 πόντους είχαν οι Μίσζταλ (15 ριμπάουντ) και Ματζέφσκι.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 39-36, 54-50, 80-73

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Αλεξάκης 10, Καραθανάσης 10, Καζαμίας 24 Παπασταύρου 21 (1), Στέβοβιτς 3 (1), Λέφας 13, Μακαρατζής 1, Μουτάφης 3 (1), Ντάπσης 2, Πουρλίδας 4 (1), Σερμπέζης 9 (3)