Η Ισπανία νίκησε την Σλοβενία με +20, πρωταγωνιστής ξανά ο Χουάντσο (videos)

2023-08-11T23:48:11+00:00 2023-08-11T23:48:11+00:00.

11/Aug/23 23:48

H Ισπανία κέρδισε την Σλοβενία (99-79) σε φιλική αναμέτρηση. Εκ των πρωταγωνιστών ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ.

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Η Ισπανία γιορτάζει τα 100 χρόνια της Ομοσπονδίας μπάσκετ και διοργάνωσε τουρνουά στη Μάλαγα (11-13/8).

Η πρεμιέρα έγινε κόντρα στην Σλοβενία, με τους γηπεδούχους να κάνουν πολύ καλό ματς και να κερδίζουν με 99-79.

Το ματς ξεκίνησε με πολύ ωραίο ρυθμό, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ για το 26-27 στη πρώτη περίοδο.

Ο Χουάντσο ήταν το ”πρώτο βιολί” των πρωταθλητών Ευρώπης και κόσμου με 12 πόντους-5 ριμπάουντ, για το 51-41 στο 20′.

Η υπεροχή των Ισπανών συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, παρά τους 17 πόντους του Λούκα Ντόντσιτς μέχρι εκείνο το σημείο.

Την ίδια ώρα, Ουίλι Ερνανγκόμεθ και Σάντι Αλντάμα πήραν την σκυτάλη από τον Χουάντσο με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα (73-63).

Το παιχνίδι τελείωσε λίγο μετά το 30′, με την διαφορά να ξεπερνάει τους 20 πόντους (96-74), με τα τελευταία λεπτά να είναι τυπική διαδικασία.

Ο Αλντάμα ήταν όλα τα λεφτά για τους νικητές με 18 πόντους-6 ριμπάουντ-7 ασίστ. Ο Ουίλι είχε 17-5-2 και ο Χουάντσο 17-6.

Από πλευράς Σλοβένων, ο Ντόντσιτς είχε 17-6-5, με τον Μπλάζιτς να προσθέτει 11 πόντους.

Στο πλαίσιο του ίδιο τουρνουά, η Ισπανία θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ (12/8, Cosmote Sport 4), όπως και η Σλοβενία (13/8, Cosmote Sport 4).

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 51-41, 73-63, 99-79