Κερδισμένοι στο… ξύλο οι Σέρβοι!

2016-06-21T22:46:08+00:00 2016-06-21T23:17:25+00:00.

21/Jun/16 22:46

Φιλική νίκη μέσα στην AccorHotels Arena του Μπερσί πήρε η Σερβία, η οποία μπροστά σε 12.000 κόσμο λύγισε 79-77 τη Γαλλία, έπειτα από ένα επεισοδιακό παιχνίδι.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν η… κερδισμένη της σύρραξης που έγινε στην τρίτη περίοδο καθώς οι “τρικολόρ” βρήκαν εκτός ρυθμού κι ήταν κακοί στην τέταρτη περίοδο, όπου δέχθηκαν επιμέρους 24-15.

Συγκεκριμένα, η Γαλλία ήταν μπροστά με 55-42 στο 25′ αλλά οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με επιμέρους 18-6 και ανέτρεψαν την κατάσταση και προηγήθηκαν με 73-68. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 72-74 αλλά το τρίποντο του Στέφαν Μάρκοβιτς αποδείχθηκε καταλυτικό (72-77 στα 53” πριν το φινάλε).

Ο Μπογκντάνοβιτς με 22 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σέρβων, οι οποίοι ανάγκασαν σε ήττα τον Τόνι Πάρκερ, ο οποίος έπαιξε για τελευταία φορά στο Παρίσι με τη φανέλα της Γαλλίας.