Νίκη για το Μεξικό, πρόκριση για την Ελλάδα!

2016-07-05T20:04:54+00:00 2016-07-05T20:16:26+00:00.

Stelios Toromanidis

05/Jul/16 20:04

Το Μεξικό πέτυχε μεγάλη νίκη με 75-70 απέναντι στο Ιράν και πέρασε στα ημιτελικά του προολυμπιακού τουρνουά στο Τορίνο μαζί με την Ελλάδα.

Το Μεξικό πέτυχε μεγάλη νίκη με 75-70 απέναντι στο Ιράν και πέρασε στα ημιτελικά του προολυμπιακού τουρνουά στο Τορίνο μαζί με την Ελλάδα. Σε ένα εκπληκτικό, ως προς την διακύμανσή του, ματς, οι κεντροαμερικάνοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τελευταίο τρίλεπτο και με ήρωα τον Φρανζίσκο Κρουζ πήραν το σπουδαίο φύλλο αγώνα.

Ο φόργουορντ των Μεξικανών πέτυχε 10 από τους 18 του πόντους στο φινάλε, έπαιξε μια καθοριστική άμυνα, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην νίκη της ομάδας του. Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν ο “καυτός” στο τρίτο δεκάλεπτο, Χόρχε Γκουτιέρεζ (15 π.) και ο Πολ Στολ (9 π., 4 ασίστ). Από πλευράς ηττημένων πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Γιασάλι (20 π., 3 ασίστ) και Χανταντί (12 π., 8 ριμπ.).

Μπορεί οι Ιρανοί να είχαν καλύτερα ποσοστά στα σουτ, όμως το Μεξικό είχε 16 παραπάνω επιθέσεις, απόρροια των 8 λιγότερων λαθών και των 8 περισσοτέρων επιθετικών ριμπάουντ.

Οι Μεξικανοί πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα στο ματς. Με εφαλκτήριο την πολύ καλή τους άμυνα (5 κλεψίματα), πέτυχαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Ο Στολ δημιουργούσε (2 ασίστ) και οι Τοσκάνο (7 π.) και Χόρχε Γκουτιέρεζ (4 π.) εκτελούσαν για το +13 (17-4) στο 7’.

Η απάντηση του Ιράν ήταν άμεση. Με σερί 14-0 και πρωταγωνιστές τους Χασανζάντε (6π.) και Χανταντί (5π., 5 ριμπ.) πέρασαν μπροστά στο σκορ (18-17) στο 12’, όμως ένα νέο σερί 10-1, αυτή την φορά από την πλευρά του Μεξικού, αποκατέστησε την αρχική εικόνα του ματς και διαμόρφωσε το 27-19 για τους τυπικά φιλοξενούμενους. Οι Μεξικανοί έχοντας 10 περισσότερες επιθέσεις (6 λιγότερα λάθη και τέσσερα παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ) μπόρεσαν να κρατήσουν την υπέρ τους διαφορά και μάλιστα με δύο τρίποντα του Μέντεζ πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 10 πόντων (36-26).

Οι Χασανζάντε (10 π.) και Γιασάλι (9 π.) έκαναν αξιότιμη προσπάθεια στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου από πλευράς Ιράν για να γυρίσουν το ματς, όμως βρήκαν απέναντί τους έναν καυτό Χόρχε Γκουτιέρεζ, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους σε 6′ λεπτά και κράτησε την διαφορά στο +10 (48-38). Εκεί εμφανίστηκε ο Μασαγιέκι και με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε την διαφορά στον πόντο (48-47) στο 28′, για να κλείσει το δεκάλεπτο με 5-0 σερί του Μεξικού (53-47).

Το Ιράν μπήκε καλύτερα στην τέταρτη περίοδο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον εξαιρετικό Γιασάλι (17 π.) πέρασε μπροστά στο σκορ για δεύτερη μόλις φορά στο παιχνίδι (59-57) στο 25′ και με κάρφωμα του Καζέμι πήρε την μεγαλύτερη διαφορά του (63-59) ένα λεπτό αργότερα. Την τελευταία λέξη στο ματς την είπε ο Κρουζ που με 10 πόντους χάρισε την νίκη με 75-70.

Δεκάλεπτα: 14-17, 26-36, 47-53, 70-75.