Εύκολα η Σερβία, αποκλεισμός για Ανγκόλα

2016-07-06T19:45:49+00:00 2016-07-06T19:45:49+00:00.

06/Jul/16 19:45

Το παραμικρό πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Σερβία απέναντι στην Ανγκόλα εξασφαλίζοντας πολύ εύκολα τη νίκη και την πρώτη θέση στο γκρουπ…

Αποστολή στο Βελιγράδι, Λευτέρης Μούτης/ info@eurohoops.net

Το παραμικρό πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Σερβία απέναντι στην Ανγκόλα εξασφαλίζοντας πολύ εύκολα τη νίκη με 83-60 αλλά και την πρώτη θέση στο γκρουπ.

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς με όπλο την εξαιρετική τους επίθεση ξέφυγαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 30-23 και από αυτό το σημείο και έπειτα δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους. Η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται συνεχώς και το 47-38 του ημιχρόνου μετατράπηκε πολύ γρήγορα σε 69-51 με τον επιθετικό πλουραλισμό των γηπεδούχων να κάνει τη διαφορά.

Η Ανγκόλα από μεριάς της αδυνατούσε να αντιδράσει και όπως αναμενόταν αποχαιρετάει πρόωρα τη διοργάνωση χωρίς να καταφέρει να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στα χιαστί παιχνίδια.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 12 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ, με τους Γιόκιτς (17π, 6ρ), Ραντούλιτσα (13π) και Μάρκοβιτς (12π) να δίνουν σημαντικές βοήθειες. Καλό παιχνίδι και από τον Μίλος Τεόντοσιτς ο οποίος βοήθησε σε σκορ και δημιουργία με 8 πόντους και 6 ασίστ.

Οι Σέρβοι περιμένουν πλέον να μάθουν τον αντίπαλο τους στα ημιτελικά ο οποίος θα προκύψει από τον νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα σε Τσεχία και Ιαπωνία.