2016-12-17T22:28:58+00:00 2016-12-17T22:28:58+00:00.

17/Dec/16 22:28

Η Ελλάδα δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη κόντρα στη Γερμανία, αλλά διατηρεί ελπίδες πρόκρισης…

Της Μυρτούς Τσιτσιού

Την δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια δέχτηκε η Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων της Σαμψούντας, καθώς έχασε και από την Γερμανία με 70-85. Αν και η χώρα μας βρισκόταν κοντά στο σκορ μέχρι την τρίτη περίοδο, τελικά δεν κατάφερε να κάνει την “έκπληξη” κόντρα στο φαβορί της διοργάνωσης. Παρόλα αυτά, διατηρεί ζωντανές ελπίδες πρόκρισης, αρκεί να κερδίσει αύριο την Φιλανδία με διαφορά άνω των εννέα πόντων και παράλληλα η Γερμανία να κερδίσει την Τουρκία.

Αν και στο σύνολό της η Εθνική μας είχε πολύ άσχημα ποσοστά, οι Μιχάλης Λούντζης και Δημήτρης Μωραΐτης ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 12 και 10 πόντους, αντίστοιχα. Βάιντεμαν και Τσίλκα ηγήθηκαν επιθετικά των νικητών.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, καθώς βρέθηκαν να χάνουν με 0-6 στα πρώτα δύο λεπτά. Αν και οι Γερμανοί προηγήθηκαν και με 6-14, η Ελλάδα πιέζοντας στην άμυνα, κατάφερε να περάσει μπροστά με τους Λούντζη και Αγραβάνη (15-14, 8′). Μετά από τρία λεπτά οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι μια μικρή διαφορά (20-27), όμως, ο Χρηστίδης έδωσε λύσεις και ισοφάρισε σε 27-27. Ο Τάταρης ευστόχησε δις από τη γραμμή του τριπόντου, ενώ μαζί Παπαδάκης και Κουρέπης βοήθησαν, ώστε η Ελλάδα να πάρει πρώτη φορά την απόσταση των έξι πόντων (39-33).

Αμέσως μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, το φαβορί ανέκτησε την πρωτοπορία (39-44). Μωραΐτης και Καλαϊτζάκης έδωσαν ξανά το προβάδισμα στους Έλληνες προσωρινά (46-44, 23′) Ωστόσο, το 61-59 (29′) ήταν η τελευταία φορά που οι διεθνείς μας οδήγησαν στο σκορ. Το κακό τέταρτο δεκάλεπτο της ελληνικής αποστολής δεν έφερε απλά τη νίκη, αλλά και την διψήφια διαφορά. Δύο λεπτά πριν τη λήξη, η Γερμανία προηγούνταν με 70-81, ωστόσο, η Ελλάδα δεν κατάφερε να ευστοχήσει ως το τέλος της αναμέτρησης, μη μπορώντας να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Δεκάλεπτα: 18-19, 39-35,  61-61, 70-85