Εθνική Γυναικών: Τεράστια πρόκριση στην οκτάδα του Ευρωμπάσκετ!

2017-06-20T22:20:07+00:00 2017-12-13T02:56:34+00:00.

20/Jun/17 22:20

Η εκπληκτική Ελλάδα νίκησε την Ρωσία (58-62) και πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα του Ευρωμπάσκετ Γυναικών στην Πράγα! Την Πέμπτη (22/6) ο προημιτελικός με την Τουρκία!

Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά ήταν εξαιρετική και χάρη στην τρομερή τρίτη περίοδο πήρε την πρόκριση στους “8” του Ευρωμπάσκετ της Πράγας, λυγίζοντας για πρώτη φορά σε επίσημο ματς τη Ρωσία, με την Στέλλα Καλτσίδου να είναι καταπληκτική (24π., 9ριμπ.), δίπλα στην… σταθερή αξία Εβίνα Μάλτση (15π., 6ριμπ.).

Η Ελλάδα στο πρώτο μισό αναγκάστηκε να κυνηγά τις Ρωσίδες, οι οποίες όμως δεν μπόρεσαν να χτίσουν διαφορά, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με +4 (32-28).

Η τρίτη περίοδος ήταν ένας απίστευτος μονόλογος για τις παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά, που έπαιξαν απίθανη άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση και πολλούς πόντους στο τρανζίσιον, κυριάρχησαν!

Με επιμέρους 20-2 και 14-0 από το ισόπαλο 34-34 (23′) ως το 48-34 (29′) του η Ελλάδα όχι μόνο πέρασε μπροστά, αλλά έχτισε διψήφια διαφορά χάρη στις Μάλτση, Καλτσίδου και Νικολοπούλου, μπαίνοντας με +14 στην τελευταία περίοδο (36-50).

Η Ρωσία έκανε την απόπειρα αντεπίθεσης στο τέταρτο δεκάλεπτο και παρότι η “γαλανόλευκη” έφτασε και στο +17 (38-55, 32:30”), ροκάνισε την απόσταση και πλησίασε στο 52-57 (38′), πριν η Καλτσίδου με ένα αποφασιστικό καλάθι γράψει το 52-59 (39′)!

Η Καλτσίδου ήταν ξανά εκεί για να σκοράρει άλλο ένα καλάθι… πρόκρισης (56-61), με 19” να απομένουν και στο φινάλε σφράγισε τη μεγάλη πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, για δεύτερη φορά, μετά το 2009!

Επόμενο μεγάλο ραντεβού απέναντι στην Τουρκία την Πέμπτη (22/6, 16:30) για την είσοδο στα ημιτελικά!

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-28, 36-50, 58-62.