Εθνική Νέων: Αήττητοι και με ανατροπή κατά της Γερμανίας!

2017-07-17T22:22:52+00:00 2017-07-17T22:22:52+00:00.

17/Jul/17 22:22

Η εθνική ομάδα των Νέων νίκησε και τη Γερμανία με 86-77 και έτσι έφτασε αήττητη στη φάση των “16” του Πανευρωπαϊκού που γίνεται στην Κρήτη!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δυσκολεύτηκε περισσότερο από κάθε άλλο παιχνίδι καθώς οι Γερμανοί ήταν μπροστά ακόμα και με εννιά πόντους, αλλά στην τέταρτη περίοδο οι νεαροί διεθνείς μας κυριάρχησαν κατά κράτος των αντιπάλων τους και νίκησαν χωρίς να απειληθούν.

Είναι χαρακτηριστικό πως το επί μέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο ήταν 36-22 (37-38 το ημίχρονο και 55-50 στο 30′) με τον Κόνιαρη να κάνει καταπληκτικό παιχνίδι και να επιδεικνύει το επιθετικό του ταλέντο σε αντίθεση με τα προηγούμενα ματς που είχε καθαρά ρόλο οργανωτή.

Από κοντά του βρέθηκε και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος αλλά και ο Νίκος Δίπλαρος που με τρίποντο στο 38′ έκανε το 74-65, “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα μας αν και οι Γερμανοί μείωσαν σε 77-72 στα 55” πριν το τέλος.

Επόμενος αντίπαλος θα είναι το Μαυροβούνιο την Τετάρτη στο πρώτο νοκ άουτ και με νίκη θα περάσουμε στα προημιτελικά του θεσμού, ενώ η Γερμανία τερμάτισε τρίτη στον όμιλο και θα κοντραριστούν με την Τουρκία.