Νίκησε και το… άγχος και προκρίθηκε στην οκτάδα η Ελλάδα!

2017-07-19T22:02:11+00:00 2017-12-13T02:13:36+00:00.

19/Jul/17 22:02

H Εθνική Νέων ήταν άστοχη και αγχωμένη, αλλά μπόρεσε να υποτάξει το Μαυροβούνιο στο Ηράκλειο (56-49) και να πάρει το εισιτήριο για τον προημιτελικό κόντρα στη Λιθουανία (20/7, 21:15)!

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρότι είχε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του νοκ άουτ αγώνα με το Μαυροβούνιο στα Δύο Αοράκια, δυσκολεύτηκε και εν τέλει πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20, με κορυφαίο τον Χαραλαμπόπουλο (14π., 8ριμπ., 4ασ.) που ήταν και ο μοναδικός Ελληνας “διψήφιος”.

Επόμενος αντίπαλος για την ελληνική ομάδα στον προημιτελικό της Πέμπτης (20/7, 21:15) η Λιθουανία, στον δρόμο για το βάθρο στη διοργάνωση της Κρήτης!

Δυνατή κι ορεξάτη μπήκε η Ελλάδα στο παρκέ και γρήγορα έχτισε προβάδισμα (13-4, 8′), ενώ με 17-9 έκλεισε η διαφορά στην πρώτη περίοδο, με όπλο την άμυνα.

Το προβάδισμα έγινε διψήφιο (27-16, 14′) με τον Χαραλαμπόπουλο, ωστόσο ήταν η σειρά του Μαυροβουνίου να απαντήσει και με σερί 9-0 να μειώσει στο καλάθι (27-25), πριν το 29-27 του ημιχρόνου.

H επιστροφή από τα αποδυτήρια έδειξε τη συγκέντρωση της ελληνικής ομάδας, που έτρεξε δικό της σερί 7-0, με Κόνιαρη και Καρρά ως το 22′ (36-27), με τους παίκτες του Παπαθεοδώρου να μπαίνουν στην τελική ευθεία με +8 (48-40).

Στην τελευταία περίοδο το… άγχος είχε το πάνω χέρι, με το Μαυροβούνιο να βρίσκει νέο σερί και να πλησιάζει σε απόσταση βολής (49-48, 36′). Χαραλαμπόπουλος και Κόνιαρης έδωσαν ανάσα (53-48, 38′) που αποδείχθηκε καθοριστική.

Οι Μαυροβούνιοι μείωσαν με μία βολή του Πόποβιτς (53-49, 39′), αλλά μέχρι εκεί, με το 56-49 να δίνει στην Ελλάδα το πολυπόθητο εισιτήριο.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 29-27, 48-40, 56-49