Ευρωμπάσκετ Νέων: Εντυπωσιακή πρόκριση του Ισραήλ στον τελικό!

2017-07-22T19:46:45+00:00 2017-07-22T19:53:43+00:00.

22/Jul/17 19:46

Μεγάλη πρόκριση πήρε το Ισραήλ απέναντι στην Γαλλία με 74-52 στον πρώτο ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 της Κρήτης και θα είναι ο αντίπαλος μας αν προκριθούμε και εμείς στον τελικό ή αλλιώς, η Ελλάδα θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο απέναντι στους “τρικολόρ”.

Ο γιος του Ντέιβιντ Μπλατ, Ταμίρ, ήταν εντυπωσιακός πετυχαίνοντας νταμπλ-νταμπλ και οδήγησε την ομάδα του στον τελικό με τον εξαιρετικό Κόπερμπεργκ να είναι πρώτος σκόρερ.

Το Ισραήλ μπήκε καλύτερα στο παρκέ στην αρχή του ημιτελικού και με ένα γρήγορο 11-6 έδειξε ότι θέλει πολύ την νίκη. Οι Γάλλοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις απέναντι στην εξαιρετική αντίπαλη άμυνα και είδαν την διαφορά να αυξάνεται στο τέλος της περιόδου στο -10 (21-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “τρικολόρ” παρότι ο Κόπερμπεργκ τους είχε κάνει μεγάλη ζημιά (12π.), κατάφεραν να μειώσουν σε 24-21 χάρη σε ένα σερί 10-3 με “όπλο” την άμυνα τους και κάποια περιφερειακά σουτ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου με το Ισραήλ να επαναφέρει το προβάδισμα του στους 10 πόντους (36-26).

Οι Ισραηλινοί στην αρχή του δεύτερου μέρους του πρώτου ημιτελικού, μπήκαν πιο δυνατά και και έστειλαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +13 (41-28). Μάλιστα δεν “έχασαν” τον ρυθμό τους και συνέχισαν να πιέζουν πολύ στην άμυνα τους Γάλλους με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο τέλος της τρίτης περιόδου με 54-39 και να είναι πολύ κοντά στην πρόκριση.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Γαλλία να είναι το μεγάλο αουτσάιντερ πλέον, καθώς οι τυπικά γηπεδούχοι έστειλαν… την διαφορά για πρώτη φορά στο +16 (61-45 στο 34′) και ουσιαστικά “καθάρισαν” την μεγάλη πρόκριση στον τελικό τουρνουά. Το τέλος του ημιτελικού βρήκε το Ισραήλ να πανηγυρίζει την πρόκριση στον τελικό και μίνιμουμ το ασημένιο μετάλλιο απέναντι στους Γάλλους με 74-52.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 36-26, 54-39, 74-52