Εθνική Εφήβων: Δύσκολη νίκη στον αστερισμό του Γιώργου Καλαϊτζάκη

2017-07-30T17:51:49+00:00 2017-07-30T17:51:49+00:00.

30/Jul/17 17:51

Η Εθνική Εφήβων πέτυχε το 2/2 και σχεδόν εξασφάλισε την πρώτη θέση στον όμιλο της, επικρατώντας με 81-78 της Φινλανδίας που επίσης είχε ξεκινήσει με νίκη το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα U18.

Η Ελλάδα επικράτησε της Φινλανδίας με 81-78, με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ με 23 πόντους και δέκα ριμπάουντ ενώ ήταν αυτός που με δύο εύστοχες βολές ουσιαστικά “καθάρισε” τη νίκη!

Εντυπωσιακή ήταν η εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο ξεκίνημα η Φινλανδία πήρε ένα μικρό προβάδισμα αλλά δεν μπόρεσε να το κρατήσει καθώς η ελληνική άμυνα βελτιώθηκε και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ανέλαβε δράση στην επίθεση. Πήραμε το προβάδισμα με 19-15 στο 10′ και από και πέρα υπήρχε μόνο η Ελλάδα στο γήπεδο με πρωταγωνιστή τον παίκτη του Παναθηναϊκού (11π.) και το σκοράρισμα να μοιράζεται και στους υπόλοιπους. Το επί μέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν 27-15 και το ημίχρονο τέλειωσε με 46-30 έχοντας 6/13 τρίποντα αλλά μόλις 10/21 βολές. Που να τις βάζαμε κιόλας…

Η ιστορία άλλαξε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου με τους Φινλανδούς να επανέρχονται (50-44) και 56-52 στο 28’και να προκαλούν δυσκολίες στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα. Η αντεπίθεση τους συνεχίστηκε (59-57) μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο με την απειλή κοντά μας (66-64). Δύο καλές μας άμυνες όμως που βγήκαν εκεί και ο Δημήτρης Μωραϊτης που πήρε την μπάλα στα χέρια (παντού άστοχος εκτός από τις βολές) και κέρδισε τα φάουλ, μας εξασφάλισαν μία μικρή διαφορά (75-68).

Δεν ήταν όμως ασφαλείας. Η Φιλανδία μείωσε με τρίποντο (75-73) με 43” στο χρονόμετρο αλλά ο σχεδόν άριστος στις βολές Μωραϊτης πήρε πάνω του την κατάσταση στη ρουλέτα. Ακόμα και όταν αστόχησε σε δύο, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ που ουσιαστικά μας έδωσε τη νίκη (ήταν 77-75) με τον MVP της ομάδας μας, Γιώργο Καλαϊτζάκη να “καθαρίζει” αυτός από τη γραμμή…