Εθνική Εφήβων: Δίκαιη ήττα και αποκλεισμός από τους “8”!

2017-08-04T15:33:11+00:00 2017-08-04T15:57:06+00:00.

04/Aug/17 15:33

Η Εθνική Εφήβων δεν τα κατάφερε στον προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ Εφήβων στην Σλοβακία καθώς ηττήθηκε από την Τουρκία με 81-63, λόγω των λαθών της και της προβληματικής άμυνας της στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και πλέον θα αγωνιστεί στα παιχνίδια κατάταξης για τις θέσεις 5-8.

Οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου “πλήρωσαν” τα λάθη τους και την αστοχία τους ειδικά από το τρίποντο, ενώ ξεχώρισε με την παρουσία του μόνο ο Καμπουρίδης, ο οποίος ήταν μία μόνιμη “πηγή” κινδύνων για τους Τούρκους. Από την πλευρά των νικητών κορυφαίος ήταν ο Ατάρ που μας έκανε μεγάλη ζημιά, ενώ είχε για συμπαραστάτη του τον Σενέλ.

Ο προημιτελικός ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και απλά τους Τούρκους να έχουν ένα “ελαφρύ” προβάδισμα με 9-7. Η ελληνική ομάδα έφερε το ματς στην ισοπαλία (15-15), με την πρώτη περίοδο να κλείνει με την Τουρκία να παίρνει…κεφάλι με 24-18 και τον Ατάρ να έχει 13 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι με ένα σερί 9-4 “εκτόξευσαν” την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους για πρώτη φορά (33-22), αλλά οι παίκτες του κόουτς Βλασσόπουλου με ένα μικρό και γρήγορο δικό τους σερί 5-0 μείωσαν σε 33-27. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Εθνική μας να βρίσκεται πίσω με 45-33, λόγω της πολύ κακής της άμυνας.

To δεύτερο μέρος του προημιτελικού ανάμεσα σε Τουρκία και Ελλάδα είχε πλέον ένα ξεκάθαρο φαβορί, αλλά υπήρχε πολύ χρόνος στο ματς. Οι Τούρκοι παρότι “ψαλιδίσαμε” την διαφορά σε 47-39 δεν πτοήθηκαν και διατηρούσαν τον έλεγχο του παιχνιδιού με τον Ατάρ να φτάνει τους 19 πόντους.

H ελληνική ομάδα με ένα σερί 7-0 μπήκε και πάλι στο ματς με το σκορ να γίνεται 49-44, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να αντιδρούν και να παίρνουν σημαντικό προβάδισμα με 63-50 “αγκαλιάζοντας” πλέον την νίκη.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος, ξεκίνησε με την Τουρκία να πετυχαίνει 4 αναπάντητους πόντους και να… στέλνει για πρώτη φορά την διαφορά στο +17 (67-50) με την υπόθεση νίκη για την Εφήβων πλέον να έχει τελειώσει. Το τέλος του ματς βρήκε την καλύτερη Τουρκία να πανηγυρίζει μία σπουδαία πρόκριση στην ζώνη των μεταλλίων με 81-63 απέναντι στην Εθνική μας.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-33, 63-50, 81-63