Εφήβων: Έκλεισε με νίκη και έβδομη θέση το Ευρωμπάσκετ!

2017-08-06T15:09:53+00:00 2017-08-06T15:16:50+00:00.

06/Aug/17 15:09

Με νίκη 77-55 απέναντι στην Βοσνία και την κατάκτηση της έβδομης θέσης στο Ευρωμπάσκετ Εφήβων της Σλοβακίας έκλεισε τις υποχρεώσεις της για φέτος η Εθνική Εφήβων!

Από την ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου που δεν αντιμετώπισε σε κανένα σημείο του ματς πρόβλημα ξεχώρισε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, ενώ από τους ηττημένους ο μόνος που διακρίθηκε ήταν ο Ίλιτς.

Από το πρώτο ημίχρονο οι διεθνείς μας έδειξαν πόσο ήθελαν την νίκη. Στην πρώτη περίοδο δέχθηκαν μόλις 7 πόντους (12-7), ενώ παρότι έπεσε η αμυντική τους προσήλωση στο δεύτερο δεκάλεπτο “έπεσε” κράτησαν το προβάδισμα χάρη στην επίθεση με 35-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα κατάταξης για την έβδομη ή όγδοη θέση, ο νικητής κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η “γαλανόλευκη” έκανε επιμέρους νταμπλ σκορ με 24-12 και “εκτόξευσε” την διαφορά στο +18 (59-41).

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα όλα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς η διαφορά ήταν μεγάλη και το τελικό 77-55 βρήκε τους διεθνείς μας να “κλείνουν” με νίκη το τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 12-7, 35-29, 59-41, 77-55