Εθνική: Νίκη αυτοπεποίθησης με την Ιταλία

2017-08-24T22:12:10+00:00 2017-08-24T22:35:06+00:00.

24/Aug/17 22:12

AAASTOLI-SVAGPHOTO

Η Ελλάδα… λύγισε την Ιταλία στην παράταση (73-70) για να πάρει την πρώτη της νίκη στο τουρνουά “Ακρόπολις” και να βελτιώσει την αυτοπεποίθησή της, κόντρα στο… βαρύ κλίμα.

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Κώστα Μίσσα υπό το βλέμμα του Γιάννη Αντετοκούνμπο που έζησε πολύ έντονα το παιχνίδι, είχε ξανά σκαμπανεβάσματα, αλλά με κορυφαίους Πρίντεζη (19π.), Μπουρούση (12π.) ήταν βελτιωμένη, νίκησε τους “ατζούρι” στο έξτρα πεντάλεπτο και ανέβασε την ψυχολογία της, στην τελική ευθεία ενόψει Ευρωμπάσκετ.

Οι Ιταλοί με το δίδυμο Ντατόμε-Χάκετ πήραν μικρό προβάδισμα αρχικά (12-16, 5’), με την Ελλάδα να αντιδρά με όχημα την άμυνα, κρατώντας την αντίπαλό της στο μηδέν για 4:38’’ ως το φινάλε της πρώτης περιόδου για το 20-16.

Η ιταλική άμυνα κράτησε την Ελλάδα σε χαμηλή παραγωγικότητα στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου (24-24) πριν αναλάβει ο Καλάθης (30-24, 17’), με το ημίχρονο να κλείνει με τρίποντο του Ντελα Βάλε (33-31).

Οι τέσσερις πόντοι ήταν η μεγαλύτερη απόσταση των δύο ομάδων στην τρίτη περίοδο (37-33 για την Ελλάδα), με την ομάδα του Μίσσα με μίνι ξέσπασμα από πέντε πόντους του Παπαπέτρου να παίρνει +5 (50-45) στο 30’.

Η γαλανόλευκη έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνά της, χωρίς κλασικό σέντερ, με Αντετοκούνμπο και Αγραβάνη, φτάνοντας έτσι στο +10 (59-49, 34’). Η ομάδα του Μεσίνα αντέδρασε για να μειώσει (61-58, 37’), με την ελληνική ομάδα να υποπίπτει σε τρία σερί λάθη.

Ο Χάκετ έφερε την Ιταλία σε απόσταση βολής (63-62, 39’), πριν ο Παπανικολάου κάνει με 1/2 βολές το 64-62, αλλά με φόλοου ο Μπερνς ισοφάρισε (64-64) που οδήγησε στην παράταση, αφού μετά την άστοχη ελληνική επίθεση ο Χάκετ αστόχησε από τα 6,75μ.!

Δύο τρίποντα, ένα του Σλούκα κι ένα του Καλάθη στη λήξη της επίθεσης από τα εννέα μέτρα έδωσε +4 (70-66, 42’), με τον Αμπάς να μειώνει σε 71-68 (44’). Ο Καλάθης αστόχησε για τρεις, όμως ο Ντατόμε υπέπεσε σε βήματα.

Ο Φιλόι μείωσε με βολές (71-70), ο Σλούκας απάντησε (73-70) και ο Παπανικολάου απέτρεψε με κλέψιμο την τελευταία ιταλική απόπειρα, με την Ελλάδα να παίρνει την πρώτη νίκη στο τουρνουά που διοργανώνει.

Την Παρασκευή (25/8) η Ελλάδα ολοκληρώνει τους αγώνες στο “Ακρόπολις” κόντρα στη Σερβία (21:00), ενώ η Ιταλία θα παίξει με την Γεωργία (18:45).

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 33-31, 50-45, 64-64 (κ.α.), 73-70.