Εθνική Νέων: Ηττήθηκε από την Γερμανία λόγω άμυνας και… ριμπάουντ!

2018-07-15T22:34:28+00:00 2018-07-15T22:34:28+00:00.

15/Jul/18 22:34

Την πρώτη της ήττα στο φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20, γνώρισε η Εθνική μας Ομάδα από την οικοδέσποινα Γερμανία με 82-76, “πληρώνοντας” την… κακή βραδιά στην άμυνα και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, μπορεί στο πρώτο δεκάλεπτο να μην ήταν καθόλου καλή στην επίθεση (14-10), όμως στην δεύτερη περίοδο γύρισε το ματς και με επιθετικό… ξέσπασμα, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 37-34 παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν εύκολα τις λύσεις που χρειάζονταν στην επίθεση και παράλληλα είχαν τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ (48-27 υπέρ τους στο φινάλε), με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 58-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όσο και αν οι διεθνείς μας προσπάθησαν να ανατρέψουν το σκορ και να ανακτήσουν το προβάδισμα τους δεν τα κατάφεραν, αφού η αμυντική λειτουργία της “γαλανόλευκης” και το μεγάλο πρόβλημα στο ριμπάουντ, ήταν τα σημεία “κλειδιά” που χάρισαν την νίκη τελικά, στους γηπεδούχους Γερμανούς με 82-76.

Κορυφαίοι της Εθνικής μας ήταν, ο Καλαϊτζάκης με 21 πόντους πόντους και ο Μωραϊτης με 20 πόντους, ενώ από τα “πάντσερ” ο Μούσιντι με 15 πόντου προκάλεσε μεγάλη “ζημιά” στην ομάδα του κόουτς Καστρίτη.

Πλέον μετά από αυτή την ήττα, η Εθνική Ομάδα Νέων έχει ρεκόρ 1-1 και το αυριανό (16/7) παιχνίδι, κόντρα στο Ισραήλ είναι πολύ κρίσιμο αφού θα κρίνει την δεύτερη θέση του ομίλου και ουσιαστικά ένα πιο βατό αντίπαλο στα νοκ-άουτ ματς.

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 37-34, 51-58, 76-82.

Ελλάδα (Καστρίτης): Χρηστίδης 10, Καλαϊτζάκης Γ. 21, Καμπερίδης 6, Λούντζης 11, Μωραϊτης 20, Αγραβάνης, Καλαϊτζάκης Π. 6, Κουρέπης 2, Παπαδάκης, Πιλάβιος, Τάταρης

Γερμανία (Ιμπραχίμαγκιτς): Χουντ, Μουσίντι 15, Ολίντε 9, Στάνιτς 13, Βάιντεμαν 8, Φρόιντενμπεργκ 6, Χασφούρτερ 4, Λάγκερπους 12, Σάντερς, Σέριτς 2, Ζίλκα 13