Εθνική Νέων: Με 100άρα έκανε το πρώτο βήμα αποφυγής του… υποβιβασμού! (photos)

2018-07-21T17:42:48+00:00 2018-07-21T18:08:58+00:00.

21/Jul/18 17:42

Η Εθνική μας Ομάδα Νέων κέρδισε σχετικά άνετα με εντυπωσιακή εμφάνιση την Ισλανδία με 104-86 και θέλει μία ακόμα νίκη, ώστε να αποφύγει τον υποβιβασμό της στην δεύτερη κατηγορία.

Από το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη έδειξαν πως είχαν κατανοήσει την σημασία του παιχνιδιού και παρότι στο πρώτο δεκάλεπτο δυσκολεύτηκαν να πάρουν μία διαφορά “ασφαλείας” (23-18), διατηρούσαν το προβάδισμα.

Η “γαλανόλευκη” πήγε στα αποδυτήρια παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ, στην δεύτερη περίοδο (σκόραρε 31 πόντους) και είχε προβάδισμα 18 πόντων (54-36).

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο και γενικά στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του ματς “έπεσε” αισθητά, αφού η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων στο παρκέ, αλλά και στο ταμπλό ήταν φανερή και το σκορ διαμορφώθηκε, υπέρ της Εθνικής μας σε 77-56.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, είχε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού οι παίκτες του κόουτς Καστρίτη δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να μειώσουν ουσιαστικά την διαφορά και στο φινάλε πανηγύρισαν την νίκη με 104-86!

Πολύ καλοί για λογαριασμό της Εθνικής μας ήταν, ο Μιχάλης Λούντζης με 17 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Αυτός που ‘έλαμψε” ωστόσο ήταν ο Κωνσταντίνος Παπαδάκης ο οποίος πραγματοποίησε double double έχοντας 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5/5 τρίποντα.

Πλέον μετά από αυτή την νίκη, η Εθνική Νέων έκανε το πρώτο βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού της, αφού θα χρειαστεί νίκη και αύριο (22/7) κόντρα στην Σουηδία για να παραμείνει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 της πρώτης κατηγορίας και παράλληλα να κατακτήσει και την 13η θέση στο τουρνουά.

Στην δεύτερη κατηγορία έχουν υποβιβαστεί μετά τις σημερινές του ήττες η Ισλανδία και η Ρουμανία και η “γαλανόλευκη” θα πρέπει να κερδίσει τους Σκανδιναβούς σε ένα “do or die” ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-54, 56-78, 86-104

Ισλανδία (Μαρτιν): Άσγκιρσον 3, Γκούντμουντσον 16, Στέφανσον 16, Σβέρισον 4, Θόρμπιάναρσον 17, Χάλντορσον 5, Χέρμανσον 4, Χιάλμαρσον 6, Χράφνσον, Γιόνσον 11, Γιοχάνεσον 3

Ελλάδα (Καστρίτης): Αγραβάνης, Καλαϊτζάκης Π. 20, Καλαϊτζάκης Γ. 15, Κουρέπης 6, Λούντζης 17, Χρηστίδης 10, Καμπερίδης 12, Παπαδάκης 19, Πιλάβιος 3, Τάταρης 2

Photo Credit: Hellenic BF twitter