Εθνική Εφήβων: “Καταστροφικό” τέταρτο δεκάλεπτο και… αποκλεισμός!

2018-08-01T17:04:08+00:00 2018-08-01T17:08:20+00:00.

01/Aug/18 17:04

Χάρη σε ένα “καταστροφικό” τέταρτο δεκάλεπτο, η Εθνική μας Ομάδα Εφήβων ηττήθηκε από την Γαλλία με 86-81 και έχασε την πρόκριση της στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Λετονίας.

Παρότι οι παίκτες του κόουτς Βλασσόπουλου, αντέδρασαν στο κακό πρώτο δεκάλεπτο και έπαιξαν εξαιρετικά στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο, έχασαν την συγκέντρωση τους στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς και επέτρεψαν στους Γάλλους (σερί 17-2) να στήσουν “πάρτι” πρόκρισης προς την 8άδα του τουρνουά.

Πλέον μετά από αυτόν τον αποκλεισμό, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα διεκδικήσει μία θέση από την 9η έως την 16η της διοργάνωσης και θα προσπαθήσει να αποφύγει τον υποβιβασμό στην δεύτερη κατηγορία του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Πρώτος μας αντίπαλος σε αυτή την προσπάθεια, θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Ισπανίας-Μαυροβούνιο.

“Διπρόσωπη” η Εθνική στο πρώτο ημίχρονο!

Στην πρώτη περίοδο η “γαλανόλευκη” δεν ήταν συγκεντρωμένη και αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα στην άμυνα της, με αποτέλεσμα η Γαλλία να προηγηθεί δίκαια με 27-16 και να θεωρηθεί από το ξεκίνημα φαβορί για την νίκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του κόουτς Βλασσόπουλου έδειξαν ένα πραγματικά εξαιρετικό πρόσωπο, “τρέχοντας” συνολικά επιμέρους σκορ 28-13 (!) με…. τρομερό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 44-40, αποδεικνύοντας πως δεν θα είναι εύκολη “λεία” για την Γαλλία.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

“Γαλανόλευκο” προβάδισμα

Το δεύτερο ημίχρονο του νοκ-άουτ παιχνιδιού, βρήκε την Εθνική μας να διατηρεί συνεχώς ένα μικρό προβάδισμα 3-4 πόντων και τους Γάλλους να προσπαθούν να ισοφαρίσουν ή και να προσπεράσουν στο σκορ, χωρίς επιτυχία. Τελικά η τρίτη περίοδος, έκλεισε με τους διεθνείς μας να παίζουν καλή άμυνα και να προηγούνται με 65-61.

Τέταρτο δεκάλεπτο… αποκλεισμού!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τρίποντο του Σανδραμάνη η Εθνική μας, προηγήθηκε για πρώτη φορά με 7 πόντους διαφορά (70-63 στο 32′) και έγινε φαβορί για την νίκη. Οι Γάλλοι όμως απάντησαν, με πίεση σε όλο το γήπεδο και με επιθέσεις μέσα από τη ρακέτα και προηγήθηκαν με 11-0 σερί, με 74-70 (στο 34′).

Το γαλλικό σερί έφτασε και το 17-2 και το προβάδισμα των αντιπάλων μας έφτασε το +8 (80-72 στο 37′) και πλέον η ανατροπή ήταν δύσκολη. Στο φινάλε παρά τις προσπάθειες των διεθνών μας για ανατροπή, ο αποκλεισμός ήρθε δίκαια με 86-81!

Κορυφαίοι για την Εθνικής μας ήταν, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος  με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Αρσενόπουλος με 15 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Από τους Γάλλους ξεχώρισε, ο εκπληκτικός Ζοέλ Αγιαγί με 31 πόντους (13/21 σουτ), 5 κλεψίματα, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Γιόβο με 19 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 44-40, 65-61, 81-86

Photo Credit: fiba.com