Εθνική Εφήβων: Συντριβή από την Ισπανία

2018-08-03T14:46:26+00:00 2018-08-03T14:55:04+00:00.

03/Aug/18 14:46

Την ήττα από την Ισπανία γνώρισε η Εθνική Εφήβων, στα πλαίσια των αγώνων κατάταξης για τις θέσεις 9-16.

Ακόμα μία ήττα για την ελληνική ομάδα. Η Ισπανία ήταν ανώτερη και με το τελικό 85-70, κατάφερε να πάρει τη νίκη στον αγώνα που κρίνει την κατάταξη στο Ευρωμπάσκετ U18.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Ίβηρες ήταν καλύτεροι και μοιραία μπήκαν στην θέση του οδηγού (25-17). Η Εθνική μας κατάφερε να φέρει στα ίσα το επί μέρους σκορ της δεύτερης περιόδου, όμως η διαφορά των 8 πόντων από την αρχή, έμελλε να μείνει σχεδόν η ίδια μέχρι και το τέλος 30 αγωνιστικών λεπτών (57-48).

Η διαφορά ξέφυγε στην τελευταία περίοδο και έφτασε ακόμα και το +23 για τους Ισπανούς. Πολύ γρήγορα τα λεπτά της τέταρτης περιόδου έγιναν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Ελλάδα να γνωρίζει την συντριβή.

Κουρφαίος για τους νικητές ο Τζοέλ Πάρα με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τον Κάρλος Αλοτσέν με 16 και τον Ντίντακ Κουέβας με 13 να ακολουθούν.

Για την ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου ξεχώρισαν οι Χρυστόστομος Σανδραμάνης με 11 πόντους, Νίκος Ρογκαβόπουλος με 10 και Ανδρέας Τσουμάνης με 12.

Η Ελλάδα θα διεκδικήσει μία από τις θέσεις 13-16 (απέναντι σε Κροατία ή Ουκρανία) και αν τερμάτιζε στις τελευταίες θέσεις , θα υποβιβαζόταν στην Β’ Κατηγορία. Όμως, το επόμενο Ευρωμπάσκετ U18 (2019), θα φιλοξενηθεί στον Βόλο, με την χώρα μας να μην αντιμετωπίζει αυτόν τον κίνδυνο.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-44, 48-57, 70-85.