Εθνική Εφήβων: Έκανε τα εύκολα-δύσκολα αλλά κέρδισε!

2018-08-04T14:47:34+00:00 2018-08-04T15:02:59+00:00.

04/Aug/18 14:47

Η Εθνική Εφήβων έκανε αυτό που έπρεπε και επικράτησε δύσκολα της Ουκρανίας με 77-73.

Η Ελλάδα έδειξε ένα καλύτερο πρόσωπο από τα τελευταία δύο ματς της στο Ευρωμπάσκετ U18 και πήρε τη νίκη επί της Ουκρανίας, με σκορ 77-73, αν και κινδύνευσε στα τελευταία λεπτά.

Από το πρώτα λεπτά, οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου ήταν ανώτεροι στο παρκέ, κάτι που επιβεβαίωσαν και με το παραπάνω στην δεύτερη περίοδο! Με επί μέρους 27-12, η διαφορά του ημιχρόνου έφτασε στο +20 (50-30), αριθμός που έδινε τεράστιο προβάδισμα στην ”γαλανόλευκη”.

Τα πολλά λάθη στην επίθεση και οι ανισορροπίες στην άμυνα επέτρεψαν στους Ουκρανούς να μειώσουν αρκετά την διαφορά. Το 55-45 όμως έγινε 58-45 μετά από ένα έμμεσο τρίποντο του Χατζηδάκη στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Η Ουκρανία δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με λιγότερο από 2 λεπτά να απομένουν, έκανε το σκορ 71-67. Μάλιστα, 20” δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, το σκορ έγινε 73-72 και ενώ στο 73-70 ο Αρσενόπουλος είχε 0/2 βολές. Ο Σανδραμάνης δεν ακολούθησε το παράδειγμα του συμπαίκτη του, έκανε το 77-73 με 4/4 βολές και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Ο Κωνσταντίνος Τσιρογιάννης ήταν ”καυτός” ειδικά στο πρώτο μέρος! Σε 16:31′ συμμετοχής είχε ήδη 19 πόντους (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6/6 βολές), αλλά και 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από κοντά και οι Νίκος Ρογκαβόπουλος με 14 πόντους και Χρυστόστομος Σανδραμάνης με 17, την ώρα που ο Βασίλης Γάργαλης “άγγιξε” το νταμπλ – νταμπλ με 9 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Βολοντιμίρ Μαρκοβέτσκι (17 πόντοι, 14 ριμπάουντ) και ο Αντρί Γκρίτσακ (23 πόντοι, 8 ριμπάουντ), χωρίς όμως να μπορεί να κάνει την διαφορά για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 50-30, 58-45, 77-73.