Εθνική Παίδων: Ανατροπή και νίκη στην παράταση! (videos)

2018-08-10T15:49:34+00:00 2018-08-10T16:07:49+00:00.

10/Aug/18 15:49

Με νίκη επί της Γερμανίας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωμπάσκετ U16 η Εθνική Παίδων.

Δεν πλήρωσε το κακό ξεκίνημα η Εθνική Παίδων. Η Γερμανία ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε την διαφορά, όμως στην παράταση, η Ελλάδα ήταν καλύτερη και επικράτησε με 69-68!

Με μόλις 8 πόντους επιθετική συγκομιδή στο πρώτο δεκάλεπτο, η Εθνική έμεινε από νωρίς πίσω. Η διαφορά του ημιχρόνου σταμάτησε στο +10 για τους Γερμανούς, παρά την ”μίνι” αντίδραση στην τρίτη περίοδο.

Μέσα σε 2:30 λεπτά, οι Έλληνες διεθνείς έκαναν ένα σερί 10-0 και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, σοκάροντας τους αντιπάλους τους. Η Εθνική είχε καταφέρει να επιστρέψει στο ματς, με την Γερμανία να ”ξυπνάει” και να παίρνει και πάλι θέση οδηγού (58-56 με 2′ για τη λήξη).

Η Εθνική κατάφερε να ισοφαρίσει σε 60-60, ενώ 28” πριν το τέλος είχε και τη κατοχή. Η Γερμανία έκλεψε την μπάλα, έφυγε στην αντεπίθεση, όμως αστόχησε σε λέι απ και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η γερμανική Εθνική συνέχιζε να έχει το προβάδισμα και μάλιστα με σουτ τριών πόντων, έκανε το σκορ 68-66! Όμως, ένα τρίποντο-μαχαιριά του Κωστόπουλου στο -17”, σε συνδυασμό με την τρομερή άμυνα στην τελευταία επίθεση, έφεραν τη πρώτη νίκη στην Ελλάδα!

ΤΡΟΜΕΡΟΣ ο Ανδρέας Καλόγηρος με 21 πόντους και 19 ριμπάουντ για την Ελλάδα, ενώ από κοντά ήταν και οι Γιώργος Φίλιος-Αναστάσιος Κωστόπουλος με 9 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 14-8, 32-22, 44-38, 60-60, 68-69.

Επόμενος αντίπαλος η Τουρκία (11/8, 14:45).

Στο παρακάτω βίντεο, μπορείτε να δείτε ολόκληρο τον αγώνα της Εθνικής.