Εθνική Παίδων: “Μπλάκ άουτ” στην τέταρτη περίοδο και ήττα

2018-08-11T15:41:40+00:00 2018-08-11T15:44:05+00:00.

11/Aug/18 15:41

Η Εθνική ομάδα δεν κατάφερε να πάρει την δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς του Ευρωμπάσκετ U16.

Η Εθνική Παίδων ηττήθηκε από την αντίστοιχη τουρκική με σκορ 79-74 και έμεινε με μία νίκη στον τρίτο όμιλο του τουρνουά της Σερβίας.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν εξελίχθηκε καθόλου καλά για την Εθνική μας, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 26-21. Το δεύτερο όμως ήταν εντελώς άλλη υπόθεση. Με επί μέρους 32-18, οι διεθνείς παίκτες έβαλαν την βάση για ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα.

Το +9 του ημιχρόνου όμως, δεν έμεινε για πολύ. Αρχικά, οι Τούρκοι μείωσαν στους 7 με την λήξη της τρίτης περιόδου, ενώ 2:30 λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης, πέρασαν μπροστά με 73-71. Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Αναστάσιος Κωστόπουλος είχε μία άσχημη πτώση, με αποτέλεσμα να μην αγωνιστεί μέχρι τέλους, ενώ ο αγώνες είχε ολιγόλεπτη καθυστέρηση.

Αμέσως μετά, η Τουρκία έκανε το 75-71, ο Τηλέμαχος Βισσαρίου όμως απάντησε με καθοριστικό τρίποντο στο -55”. Οι επιθέσεις των ομάδων ήταν άστοχες κα μοιραία η κατοχή πέρασε στους Τούρκους που με 2/2 βολές, έκαναν το 77-74, με κάτι λιγότερο από 20” να απομένουν. Ο Ιωσήφ Κολοβέρος αστόχησε στο τρίποντο που θα ισοφάριζε το ματς και έτσι η Εθνική γνώρισε την πρώτη της ήττα στο τουρνουά με 79-74.

Για τους νικητές, ξεχώρισε ο Σαρπέρ Μουτάφ με 22 πόντους! Η Ελλάδα είχε σε καλή ημέρα αρκετούς παίκτες της. Τηλέμαχος Βισσαρίου (13π., 7ρ.), Αναστάσιος Κωστόπουλος (10π.), Αναγνώστης Παπασαβόγλου (12π.) και Αλέξανδρος Νικολαϊδης (10π., 6ρ.) ήταν όλοι ”διψήφιοι”, παρόλα αυτά, οι εμφανίσεις αυτές, δεν συνδυάστηκαν με νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 53-44, 66-59, 74-79.

Επόμενο ματς, το τελευταίο για την φάση των ομίλων, αυτό απέναντι στην Κροατία (12/8, 19:15).

Στο βίντεο που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε ολόκληρο το ματς της Εθνικής.