Εθνική Παίδων: Ήττα από την Κροατία και τρίτη θέση

2018-08-12T20:08:57+00:00 2018-08-12T20:08:57+00:00.

12/Aug/18 20:08

Με ήττα από την Κροατία έκλεισε την φάση των ομίλων η Εθνική Παίδων.

Με μία νίκη σε τρεις αγώνες έμεινε η Ελλάδα στον τρίτο όμιλο του Ευρωμπάσκετ U16. Η Εθνική ομάδα δεν μπόρεσε να επικρατήσει της Κροατίας και έμεινε στην τρίτη θέση, μετά το τελικό 83-71.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Παπαδόπουλου. Η Κροατία ήθελε τη νίκη για να τερματίσει δεύτερη και το έδειξε από το πρώτο λεπτό. Στο ημίχρονο, ήδη η διαφορά είχε φτάσει το +12 (33-45).

Στο δεύτερο μισό, η Εθνική μας προσπάθησε να μειώσει την διαφορά, όμως οι Κροάτες έβρισκαν τον τρόπο να μείνουν σε θέση οδηγού. Ο στόχος όμως για την τρίτη περίοδο ήταν να ροκανιστεί η διαφορά, κάτι που δεν έγινε, μένοντας στο -10 (53-63).

Παρόλα αυτά, η αντεπίθεση είχε ξεκινήσει, με την Ελλάδα να φτάνει στο -5, με 6 λεπτά για τη λήξη. Από εκείνη το σημείο και έπειτα, οι Κροάτες πάτησαν το γκάζι και έστειλαν και πάλι σε διψήφιες διαφορές την απόστασή τους με την Ελλάδα, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Τρομερός ο Ανδρέας Καλόγηρος με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ακολούθησε με 15 ο Αλέξανδρος Νικολαϊδης και με 13 ο Τηλέμαχος Βισσαρίου. Την πραγματική διαφορά για τους νικητές έκαναν οι Μπορείς Τίσμα (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ιβάν Περάσοβιτς (23 πόντοι, 3 ριμπάουντ) και Ρόκο Πρκάτσιν (10 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 33-45, 53-63, 71-83.

Στο βίντεο που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε ξανά ολόκληρο το ματς.