Εθνική Παίδων: Στους “8” της Ευρώπης (video)

2018-08-14T20:03:06+00:00 2018-08-14T20:14:27+00:00.

Giannis Askounis

14/Aug/18 20:03

Η Εθνική Παίδων προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος U16 χάρη σε νίκη με 83-66 επί της Εσθονίας.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Οι Εσθονοί ήταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα, που έγινε στο Νόβι Σαντ της Σερβίας την Τρίτη (14/8). Ωστόσο, το δεύτερο 20άλεπτο ήταν διαφορετική ιστορία και κύλησε υπέρ της ομάδας του Κώστα Παπαδόπουλου. Η Ελλάδα ξέφυγε αρχικά με 54-43 και Αλέξανδρος Νικολαΐδης… εκσφενδόνισε τον αντίπαλό του σε μία θεαματική φάση. Εν τέλει, η Εθνική ξεπέρασε την ύστατη αντεπίθεση της Εσθονίας στο τέταρτο 10άλεπτο, ώστε να εξασφαλίσει το θετικό αποτέλεσμα.

Ο Ανδρέας Καλόγηρος συνέβαλε τα μέγιστα στην αντεπίθεση διαρκείας της Εθνικής Παίδων στο δεύτερο ημίχρονο φθάνοντας στους 17 πόντους, ενώ μάζεψε και εννέα ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Ιωσήφ Κολοβέρος με 13 πόντους, ενώ ο Νικολαΐδης συνδύασε 12 πόντους με οκτώ ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Αύριο, Τετάρτη (15/8, 19:15), ανήμερα του Δεκαπενταύγουστου, η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα της Ισπανίας με το Μαυροβούνιο (14/8, 21:30). Ο νικητής του ματς της φάσης των “8” θα συνεχίσει στον ημιτελικό γύρο της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 15-14, 33-32, 56-49, 83-66.