Εθνική Κορασίδων: Έχασε το χρυσό, κέρδισε την άνοδο

2018-08-25T22:08:00+00:00 2018-08-25T22:08:49+00:00.

25/Aug/18 22:08

Η Εθνική Κορασίδων δεν κατάφερε να πάρει το χρυσό στον τελικό του Ευρωμπάσκετ U16 (Β’ Κατηγορίας), όμως έχει ως… παρηγοριά την άνοδο!

Η Ελλάδα είχε ήδη εξασφαλίσει το εισιτήριο ανόδου για τον Α’ Κατηγορία και το μόνο που έμενε ήταν να κατακτήσει και το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ U16. Μέχρι σήμερα, η ελληνική ομάδα ήταν αήττητη, όμως έκανε την μοναδική της ήττα στο χειρότερο σημείο, δηλαδή τον τελικό του τουρνουά.

Η Εθνική Κορασίδων ξεκίνησε καλύτερα το ματς και ευτύχησε να προηγηθεί με 11-7 στο πρώτο δεκάλεπτο. Γρήγορα όμως, οι Σουηδές έφτασαν σε απόσταση αναπνοής, όμως το προβάδισμα έμεινε σε ελληνικά χέρια, με την λήξη του ημιχρόνου (21-19).

Ίδια… ισορροπία στο σκορ και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν η μία μετά την άλλη και να οδηγούμασε στην τελευταία περίοδο με σκορ 35-34 υπέρ της Ελλάδας.

Εκεί, οι παίκτριες της Σουηδίας φάνηκε να πατάνε καλύτερα και πέρασαν μπροστά στο σκορ με +5 (35-40), 6 λεπτά πριν το φινάλε, με την Ελλάδα να μην έχει σκοράρει για πάνω από 4 λεπτά! Μπορεί η διαφορά να έπεσε στους 2 (38-40), όμως οι παίκτριες της Σουηδίας είχαν βρει τον τρόπο να σκοράρουν, ενώ ο χρόνος κυλούσε υπέρ τους.

Με λιγότερο από ένα λεπτό για την λήξη, το σκορ ήταν 41-47, μάλιστα η διαφορά εκτινάχθηκε στο +10 και κάπως έτσι, το χρυσό μετάλλιο κατέληξε στην σουηδική ομάδα.

Κορυφαίες για την Ελλάδα η Ελένη Μποσγανά με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ και η Χριστίνα Αναστασοπούλου με 8 πόντους και 14 ριμπάουντ. Για τις νικήτριες, ξεχώρισαν οι Τζούλια Νάιστρομ με 14 πόντους και Σάνα Στρόμ με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-7, 21-19, 35-34, 41-51.

Στο βίντεο που ακολουθεί, μπορείτε να δείτε ξανά ολόκληρο το ματς της Εθνικής.