Εθνική Ελλάδας: Κέρδισε το Μαυροβούνιο με “σούπερ” τρίτο δεκάλεπτο

2018-09-08T20:02:15+00:00 2018-09-08T20:28:57+00:00.

08/Sep/18 20:02

Η Ελλάδα αντιμετώπισε το Μαυροβούνιο σε τουρνουά προετοιμασίας στο Παρίσι και με πολυφωνία στην επίθεση, πήρε τη νίκη με 87-76!

Λίγες ημέρες πριν την μεγάλη ”μάχη” απέναντι στην Σερβία (13/9, 21:00) στην Κρήτη για τα προκριματικά του Παγκόσμιου Κυπέλλου του 2019, ο Θανάσης Σκουρτόπουλος είχε την ευκαιρία να δει σε ποιο βαθμό ετοιμότητας βρίσκονται οι διεθνείς.

Αντίπαλος το Μαυροβούνιο, το οποίο ήταν πολύ ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο, όμως η πολυφωνία στην επίθεση και η βελτίωση στην άμυνα, έδωσαν την ”φιλική” νίκη με 87-76 στην Εθνικής μας ομάδα.

Η εξέλιξη: Η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, όμως γρήγορα οι αντίπαλοί της μπήκαν σε θέση οδηγού με σερί 13-2, όντας αποτελεσματικότεροι στην επίθεση. Η διαφορά έμεινε στους 4 (21-17), χάρη σε ένα εντυπωσιακό buzzer beater του Κώστα Σλούκα.

Το Μαυροβούνιο συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με ”όπλο” το τρίποντο, κατάφερε να ξεφύγει με +10 (30-20)! Οι προσωπικές ενέργειες των Παπανικολάου και Μπουρούση κυρίως, κατάφεραν να δώσουν έξτρα πόντους στην Εθνική, που είδε το σκορ ημιχρόνου να σταματάει στο 42-38.

Η απόδοση των Ελλήνων παικτών στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβηκε κατακόρυφα με το σχήμα με ΠρίντεζηΜήτογλου, γεγονός που επέτρεψε στην Εθνική να προσπεράσει (45-53), κάνοντας σερί 15-3. Η βελτιωμένη εικόνα της Ελλάδας ήταν το ”κλειδί” για να επικρατήσει κατά κράτος, αυξάνοντας παράλληλα την διαφορά στο +13, με τους Παπαπέτρου, Σλούκα και το δίδυμο ΠρίντεζηΜήτογλου να δίνουν λύσεις στις δύο άκρες του παρκέ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε σε πιο χαμηλούς ρυθμούς για τις δύο ομάδες. Το Μαυροβούνιο προσπάθησε να μειώσει την απόσταση, κατάφερε να την ρίξει σε μονοψήφια επίπεδα (80-76), όμως η ”γαλανόλευκη”, με αιχμή του δόρατος τον Μήτογλου, έκανε όσα έπρεπε σε άμυνα και επίθεση και πήρε μία νίκη που της δίνει ψυχολογία, ενόψει και του αυριανού φιλικού τεστ (9/9, 19:30, ΕΡΤ2) απέναντι στην οικοδέσποινα Γαλλία.

Πού κρίθηκε: Με το σκορ στο 81-76, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων (84-76), καλάθι που αποδείχθηκε κομβικό (1:30′ για την λήξη) για να εξασφαλιστεί το θετικό αποτέλεσμα.

Παίκτης-κλειδί: Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γιώργος Πρίντεζης με 18 πόντους, 4 ασίστ και Κωνσταντίνος Μήτογλου (14π., 7ρ.), ενώ οι Κώστας Παπανικολάου με 10 (4ρ.), Μπουρούσης (11π., 3ρ.), Σλούκας (8π., 5ασ.) και Παπαπέτρου (9π., 5ρ., 2ασ.) έδωσαν πολλές λύσεις και βοήθησαν την Εθνική να ”ανεβάσει” στροφές όσο ήταν πίσω στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-38, 52-65, 76-87.

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Ντόρσεϊ, Καλάθης 1 (3 ριμπ.), Μπουρούσης 11 (3 ριμπ.), Σλούκας 8 (5 ασίστ, 2 ριμπ., 2 κλεψ.), Μαργαρίτης 6 (2 τάπες), Πρίντεζης 18 (4 ασίστ, 2 ριμπ.), Παπανικολάου 10 (5 ριμπ.), Μάντζαρης 3 (4 ασίστ), Παπαπέτρου 9 (5 ριμπ., 2 ασίστ), Βασιλόπουλος 7, Αντετοκούνμπο (3 ριμπ., 2 ασίστ), Μήτογλου 14 (7 ριμπ.).

Μαυροβούνιο (Μίτροβιτς): Τσάραπιτς 2, Νίνταμ 7, Σέχοβιτς 3, Σιμόνοβιτς 1, Σέκουλιτς 6, Αλ. Πόποβιτς 9, Μ. Πόποβιτς 8, Μπάροβιτς 10, Ιβάνοβιτς 19, Βράνιες, Π. Πόποβιτς 11, Στάροβλαχ.