Εθνική Γυναικών: “Άγγιξε” μία απίστευτη ανατροπή και έχασε μία ιστορική ευκαιρία!

2018-09-26T16:56:49+00:00 2018-09-26T17:01:31+00:00.

26/Sep/18 16:56

Η Εθνική μας Ομάδα, δεν τα κατάφερε στο κρίσιμο ματς, ηττήθηκε από την Νιγηρία με 57-56 χάρη σε ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο και έχασε μια μεγάλη ευκαιρία να προκριθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της, στους “8” του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά μπορεί στην τρίτη περίοδο, να ήταν πραγματικά κακές, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο έκαναν πραγματικά μία τεράστια προσπάθεια και “άγγιξαν” την ιστορική πρόκριση στα προημιτελικά, όμως 2/2 βολές της Νιγηρίας στα 3 δευτερόλεπτα και 1 λάθος της Λύμουρα, μας στέρησαν το “όνειρο”.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Η Εθνική μας πλέον αποχαιρετάει το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας, όντας μία από τις 12 καλύτερες ομάδες του κόσμου, χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία για μία υψηλότερη διάκριση.

Το παιχνίδι

Προβάδισμα για Νιγηρία και… αγχωμένη Εθνική

Η Εθνική μας στο ξεκίνημα του αγώνα, ήταν νευρική στην επίθεση κάνοντας λάθη, με την Νιγηρία να προηγείται με 7-4 (στο 3′). Οι Νιγηριανές μεγάλωσαν το προβάδισμα τους στο +6 (13-7 στο 6′), αφού οι διεθνείς μας ήταν πολύ άστοχες και αντιμετώπιζαν πρόβλημα στον τομέα των ριμπάουντ. Η Εθνική μείωσε με σερί 6-0 σε 13-13 (στο 8′) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 15-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του νοκ-άουτ αγώνα της Εθνικής Γυναικών, ξεκινήσαμε δυναμικά με ένα σερί 7-0 και περάσαμε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με +5 (22-15 στο 13′). Η Νιγηρία απάντησε με δικό της σερί 9-2 και ισοφάρισε γρήγορα σε 24-24 (στο 16′). Το παιχνίδι ήταν μεγάλο ντέρμπι, με την Εθνική μας στο -1 (27-26 στο 18′) και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με την Νιγηρία στο +5 (31-26), έπειτα από σερί 19-9!

Εφτασε κοντά, αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική!

Το δεύτερο ημίχρονο του καθοριστικού αγώνα ξεκίνησε με, την Νιγηρία να είναι καλύτερη στο παρκέ, αλλά την Εθνική μας να “παλεύει” και να μένει κοντά στο σκορ (36-31 στο 24′). Για πρώτη φορά στο ματς, η Νιγηρία έπειτα δύο τεχνικές ποινές που δέχθηκε η Εθνική μας, πήρε διψήφια διαφορά στο σκορ (42-31 στο 26′). Με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να παίζει σαν “υπνωτισμένο”, η Νιγηρία απέκτησε διαφορά 15 πόντων (46-31 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 48-37.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με 4/4 δίποντα και 1/1 βολή και συνολικό σερί 9-0 από την Φασούλα (18 πόντους), η Ελλάδα μείωσε σε 49-46 (στο 34′) και έβαλε “φωτιά” στο ματς. 4′ λεπτά περίπου πριν την λήξη του μεγάλου ματς, η Εθνική μας ήταν πλέον στο -4 (51-47), χάρη σε συνολικό σερί 10-3 και είχε πολλές πιθανότητες για την μεγάλη ανατροπή.

2:30 πριν την λήξη, ένα καλάθι της Νιγηρίας έκανε το σκορ 53-49, όμως η Σπανού μείωσε άμεσα σε 53-51, σε ένα ματς “θρίλερ”. Με 1′ για την λήξη και με το σκορ στο 55-53, η Εθνική μας με 1/2 βολές της Καλτσίδου μείωσε σε 55-54 και πλέον έμεναν 43 δευτερόλεπτα για το τέλος, με την κατοχή να είναι στην Νιγηρία. Ενα λάθος των αντιπάλων μας στην επαναφορά και 2/2 βολές της Καλτσίδου στα 20′ δευτερόλεπτα, έφεραν την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 56-55. Στα 3′ δευτερόλεπτα η Νιγηρία κέρδισε δύο βολές, ευστόχησε και στις δύο και έδωσε την νίκη-πρόκριση στην ομάδα της με 57-56!

Που κρίθηκε: Στις 2/2 βολές που πέτυχε η Νιγηρία στα 3 δευτερόλεπτα πριν το τέλος παίρνοντας την νίκη, αλλά και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου πετύχαμε μόλις 11 πόντους και σε εκείνο το σημείο η διαφορά υπέρ της Νιγηρίας, έφτασε ακόμα και το +15.

Παίκτρια-κλειδί: Η Ακάτορ ήταν η κορυφαία για τις νικήτριες, κάνοντας double double με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ από την Εθνική μας ξεχώρισε η Φασούλα, η οποία και εκείνη double double με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 31-26, 48-37, 57-56