Εθνική Παίδων: Νίκησε την Κροατία και πάει για “τελικό”… Παγκοσμίου με Τουρκία

2019-08-16T18:30:23+00:00 2019-08-16T19:00:12+00:00.

16/Aug/19 18:30

Η Εθνική U16 πήρε το ντέρμπι με την Κροατία (92-84) για τις θέσεις 5-8 και θα διεκδικήσει την 5η θέση στο Ευρωπαϊκό του Ούντινε και το εισιτήριο για το Παγκόσμιο U17 κόντρα στην Τουρκία.

Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου με ένα σερί 8-0 στα τελευταία 2,5 λεπτά και με κορυφαίους τους Μαντζούκα, Οικονομόπουλο και Μπαζίνα “καθάρισε” την Κροατία στον αγώνα κατάταξης του Ευρωπαϊκού U16 στο Ούντινε και θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση της διοργάνωσης απέναντι στην Τουρκία (17/8, 15:15) με το νικητή να παίρνει το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U17!

Εξέλιξη αγώνα

Η ελληνική ομάδα φρόντισε από την αρχή να πάρει το προβάδισμα ώστε να έχει το πάνω χέρι, με τον Μαντζούκα να κλείνει την πρώτη περίοδο με 22-19 υπέρ της “γαλανόλευκης”.

Ωστόσο η Κροατία μπήκε καλύτερα στη δεύτερη περίοδο και με επιθετική άμυνα έκανε επιμέρους 2-12 (24-31, 12:30”), με Μπαζίνα και Ναυπλιώτη να οδηγούν για την αποκατάσταση του προβαδίσματος για λογαριασμό της Ελλάδας (38-35, 16:25”), με τον Οικονομόπουλο να διαμορφώνει το 50-42 της ανάπαυλας.

Η Εθνική Παίδων παγίωσε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά η Κροατία δεν την άφησε να πάρει διαφορά (65-61, 30′). Ένα τρίποντο του Οικονομόπουλου έδειξε να γέρνει την πλάστιγγα υπέρ της Ελλάδας (84-77, 37:30”), όμως κάποια λάθη και ο Μπράλα έφεραν το 7-0 της Κροατίας για την ισοπαλία (84-84, 38:52”).

Ομως εκεί έδρασε πρώτα η άμυνα της “γαλανόλευκης” και η ψυχραιμία των παικτών της (Οικονομόπουλος, Μπαζίνας) από τη γραμμή των βολών, ώστε με σερί 8-0 από τη γραμμή να γίνει το 92-84 με το οποίο η ελληνική ομάδα πήρε τη νίκη για να παίξει πλέον για την 5η θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η τριπλέτα αποτελούμενη από τους Οικονομόπουλο (22π.), Μαντζούκα (20π., 11ριμπ.) και Μπαζίνα (12π., 11ασ.) έκανε τη δουλειά για την Ελλάδα στο παιχνίδι και κυρίως στα καθοριστικά σημεία, που είχε επίσης διψήφιους τους Ναυπλιώτη (12π.) και Κολιό (11π.).

Που κρίθηκε

Οταν η Κροατία έτρεξε 7-0 για να φέρει το ματς στα ίσια (84-84), 2,5 λεπτά πριν το τέλος, η Ελλάδα αντέδρασε εξαιρετικά ψύχραιμα και μέσω της άμυνάς της πήρε τη νίκη με δικό της 8-0 στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 22-19, 50-42, 65-61, 92-84.