Πέλικανς – Κλίπερς 130-133: Πήραν το “θρίλερ” και χτίζουν σερί με τρομερούς Λέοναρντ-Λου! (vids)

2020-01-19T00:24:00+00:00 2020-01-19T04:49:52+00:00.

19/Jan/20 00:24

Σε καλό “φεγγάρι” δείχνουν να βρίσκονται οι Λος Άντζελες Κλίπερς οι οποίοι πανηγύρισαν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους, αυτή την φορά εκτός έδρας κόντρα στους Νιου Όρλεαν Πέλικανς με 133-130.

Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς δεν είχε στην διάθεση της τον Πολ Τζορτζ για ένα ακόμα ματς και μην παίζοντας παράλληλα και καλή στο πρώτο ημίχρονο, δέχθηκε 80 πόντους και πήγε πίσω στο σκορ στην ανάπαυλα με 80-72.

Στο δεύτερο μέρος στην Νέα Ορλεάνη οι “πελεκάνοι” με τους Μπολ και Ίνγκραμ προηγήθηκαν ακόμα και με διψήφιες διαφορές, πριν “ξυπνήσει” ο Λέοναρντ και η παρέα του και γυρίσουν το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο.

Εκεί προηγήθηκαν με 128-120 3′ λεπτά πριν το φινάλε, αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και έκαναν το ματς ντέρμπι μειώνοντας σε 130-127 στο 41′ με τρίποντο του Λόνζο Μπολ. Ο Λου Ουίλιαμς απάντησε στα 31,7′ με δικό του τρίποντο (133-127), αλλά ο Ρέντικ έκανε το σκορ 133-130. Τελικά αυτό ήταν και το τελικό σκορ αφού ο ίδιος παίκτης έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση αφού αστόχησε στο τελευταίο σουτ!

Κορυφαίοι για τους Κλίπερς ήταν ο Λέοναρντ με 39 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ο Λου με 32 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Χάρελ με 24 πόντους (9/11 δίποντα) και μόλις 2 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Νέας Ορλεάνης προσπάθησαν ο Ίγνκραμ με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Φέιβορς με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μπολ που έκανε triple double με 18 πόντους (4/9 τρίποντα), 11 ασίστ, 10 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Πλέον οι Κλίπερς έχουν ρεκόρ 30-13 και παραμένουν τρίτοι στην Δύση, ενώ οι Πέλικανς έχουν 16 νίκες και 27 ήττες και βρίσκονται 4 νίκες μακριά από την οκτάδα που οδηγεί στα playoffs.