Μπλέιζερς: Συγκλονιστικός Λίλαρντ με ρεκόρ 61 πόντων κατέβαλλε τους Ουόριορς (Video)

2020-01-21T08:13:43+00:00 2020-01-21T08:13:43+00:00.

21/Jan/20 08:13

“Dame Time”! Ο Ντάμιαν Λίλαρντ πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 61 πόντους κι οδήγησε τους Μπλέιζερς σε νίκη-ανατροπή με 129-124 επί των Ουόριορς στην παράταση…

Ήταν απλά συγκλονιστικός! Με δύο εύστοχες βολές προς το τέλος της παράτασης ολοκλήρωσε μία μοναδική παράσταση με το ένα ρεκόρ να διαδέχεται το άλλο καθώς έσπασε αυτό των 60 πόντων που είχε πετύχει νωρίτερα στη σεζόν αλλά όχι μόνο αυτό.

– Είναι το ρεκόρ καριέρας του
– Είναι το ρεκόρ όλων των εποχών για τους Μπλέιζερς
– Πέτυχε νέα καλύτερη επίδοση για το Πόρτλαντ με 11 εύστοχα τρίποντα (11/20)
– Σημείωσε το κορυφαίο σκορ φέτος στο ΝΒΑ!

Ο Λίλαρντ ισοφάρισε μάλιστα με τρίποντο το παιχνίδι 14” πριν το τέλος της κανονικής περιόδου, βοηθώντας τους Μπλέιζερς να γυρίσουν από το -12, έχοντας 16/16 βολές ενώ με 10 ριμπάουντ πέτυχε και το 10ο νταμπλ νταμπλ της σεζόν.

Οι Ουόριορς είχαν τις ευκαιρίες τους να πάρουν τη νίκη κι όχι μόνο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά και στην παράταση όταν προηγήθηκαν με 121-115. Ο Ανφέρνι Σίμονς όμως με το μοναδικό του τρίποντο (15π., 1/9 ως αντικαταστάτης του τραυματία) Σι Τζέι Μακόλουμ), μείωσε και ο Λίλαρντ ισοφάρισε με τρίποντο. Ο Γκάρι Τρεντ τζ. έδωσε το προβάδισμα, ο Άλαν Μπερκς απάντησε (33 πόντοι) αλλά οι Λίλαρντ-Ουάιτσαϊντ με 4/4 βολές, άλλαξαν πάλι την κατάσταση στο τελευταίο μισό λεπτό.

Ο Ουάιτσαϊντ είχε 17 πόντους, 21 ριμπάουντ και έξι μπλοκ για τους Μπλέιζερς που είχαν σερί δύο ηττών πριν την ανατροπή.

Με 27 πόντους τέλειωσε το ματς ο Ντ’Άντζελο Ράσελ (5/16 τρίποντα) και 22 ο Έρικ Πασκάλ για τους Ουόριορς.