Μάβερικς: Ο Πορζίνγκις στο… ύψος του μέσα στην Ιντιάνα (Video)

2020-02-04T05:32:29+00:00 2020-02-04T05:32:29+00:00.

04/Feb/20 05:32

Ο Κρίσταπς Πορζίνγκις στάθηκε στο… ύψος του μέσα στην Ιντιάνα και οδήγησε τους Μάβερικς στη μεγάλη νίκη με 112-103, παρότι έπαιξαν σε τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς τον Λούκα Ντόντσιτς…

Ο Λετονός γίγαντας των 221 εκατοστών πέρασε το… μισό του βράδυ έξω από τα 7.25 μέτρα μετρώντας 6/13 εύστοχα τρίποντα (10/20 σουτ συνολικά) ενώ είχε και 12/12 βολές για να φτάσει τους 38 πόντους και να δώσει στην ομάδα του τη νίκη. Πρόσθεσε μάλιστα και 12 ριμπάουντ.

Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ τζ. πρόσθεσε 25 πόντους με 4/8 τρίποντα, ενώ 15 πέτυχε ο Φίνεϊ-Σμιθ με 3/4.

Οι Μάβερικς μέτρησαν ένα +11 στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο πολλές φορές οι Πέισερς επέστρεψαν, αλλά δεν κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ.

Ο Ντομάντας Σαμπόνις ήταν ο κορυφαίος των Πέισερς με 26 πόντους (9/12 σουτ), 12 ριμπάουντ και εννιά ασίστ. Ο Ολαντίπο μείωσε στους πέντε (82-77) στο τέλος της τρίτης περιόδου με το μοναδικό του εύστοχο τρίποντο στις δέκα προσπάθειες, ενώ σε ένα ακόμα παιχνίδι μετά την επιστροφή του από τραυματισμό (ένα χρόνο εκτός), είχε σοβαρό θέμα με την ευστοχία του (4/17 σουτ, 9 πόντοι).

Οι Πέισερς μείωσαν και στο τρίποντο, 96-93, με τον Σαμπόνις περίπου πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά ούτε τότε μπόρεσαν να αλλάξουν το μομέντουμ του αγώνα.