Ζάιον: Σχεδόν… αλάνθαστος στο Σικάγο, νίκη για τους Πέλικανς (Video)

2020-02-07T06:46:26+00:00 2020-02-07T06:46:26+00:00.

07/Feb/20 06:46

Ο Ζάιον Ουίλιαμσον ήταν σχεδόν… αλάνθαστος στο σουτ μέσα στο Σικάγο κι οδήγησε τους Πέλικανς στη νίκη με 125-119 επί των Μπουλς!

Ο Ουίλιαμσον μέτρησε 21 πόντους με 9/11 δίποντα (δεν πήρε προσπάθεια για τρεις) και 3/5 βολές σε 25 λεπτά κι οδήγησε την ομάδα του στη νίκη μαζί με τον Τζέι Τζέι Ρέντικ που είχε 18 πόντους ερχόμενος από τον πάγκο.

Οι δυο τους σήκωσαν ανάστημα από τη στιγμή που ο Μπράντον Ίνγκραμ δεν μπόρεσε να συνεχίσει το ματς με 22 λεπτά συμμετοχής λόγω τραυματισμού (15π.).

Ο Ζάιον έχει αφήσει εδώ και καιρό, από την πρεμιέρα του, τα τρίποντα και κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα: να κυριαρχεί στη ρακέτα! Ήταν το τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι του με +20 πόντους και είναι ολοφάνερο πλέον πως έχει βρει έναν καλό ρυθμό, ίσως όχι ακόμα αυτόν που περιμένουμε από τον Ζάιον! Μετράει όμως το γεγονός ότι έλειπε καιρό από τα γήπεδα, σωστά;

Ο Ζάιον δεν μπορούσε να μην εντυπωσιαστεί από τα λάβαρα των Μπουλς και τον Μάικλ Τζόρνταν:

“Όταν έκανα την προθέρμανση μου σκεφτόμουν: πως θα ήταν εδώ όταν έπαιζε ο Τζόρνταν; Έξι τελικοί, ρεκόρ 6-0. Θα πρέπει να ήταν κάτι πολύ σπέσιαλ”. Προφανώς ναι μίστερ Ουίλιαμσον…

Ο Ζάιον έβαλε εννιά πόντους στο 31-19 των Πέλικανς στην τρίτη περίοδο όταν η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 27 πόντους! Οι Μπουλς απλά κατάφεραν να περιορίσουν την ήττα με τους αναπληρωματικούς τους, τέσσερις από τους πέντε με διψήφιο αριθμό. Ο ρούκι Γάλλος Άνταμ Μοκόκα έβαλε 15 σε έξι λεπτά για να φανταστείτε… Ο Ζακ ΛαΒιν μέτρησε 22 και 16 ο Χάτσισον για τους κακούς και φέτος Μπουλς.