Νάγκετς – Τζαζ 135-125: Γιόκιτς & Μάρεϊ έκαναν το 1-0 κόντρα στον τρομερό Μίτσελ! (videos)

2020-08-17T22:24:39+00:00 2020-08-17T22:29:03+00:00.

17/Aug/20 22:24

Οι Ντένβερ Νάγκετς έκαναν το πρώτο βήμα για τη πρόκριση τους στα ημιτελικά των playoffs της Δύσης κερδίζοντας στη παράταση του game 1 τους Γιούτα Τζαζ με 135-125!

Σε ένα τρομερό ξεκίνημα στα φετινά playoffs του NBA το Ντένβερ κέρδισε σχετικά εύκολα στη παράταση τους Γιούτα Τζαζ με 135-125 παρότι ο Ντόνοβαν Μίτσελ πραγματοποίησε τη κορυφαία εμφάνιση της καριέρας του.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μάρεϊ με 36 πόντους (6/9 τρίποντα), 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ,  ο Γιόκιτς με 29 πόντους, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Γκραντ με 16 πόντους και 3 ασίστ.

Από τη Γιούτα προσπάθησε ο ασταμάτητος Ντόνοβαν Μίτσελ που είχε 57 πόντους (6/14 τρίποντα), 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ κάνοντας ρεκόρ καριέρας στο NBA και παράλληλα ως παίκτης των Τζαζ στα playoffs, ο Γκομπέρ με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 μπλοκ και ο Ινγκλς με 19 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Πλέον μετά το 1-0 στην ιδιαίτερα αμφίρροπη σειρά από το Ντένβερ, το game 2 θα διεξαχθεί στις 19/8 (23:00) και πάλι στη “φούσκα” του Ορλάντο όπου θα κριθεί ο φετινός πρωταθλητής του NBA!

Στα του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα παρότι οι Νάγκετς κατάφεραν χάρη στην άμυνα τους να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 59-52.

Στο δεύτερο μέρος πραγματικά το ματς ήταν “θρίλερ” και εκπληκτικό στο… μάτι με καμία ομάδα να μην δείχνει διάθεση χαλαρότητα και όλα κρίθηκαν στο φινάλε. 1:30 πριν το τέλος οι Τζαζ προηγήθηκαν με τρίποντο του ασταμάτητου Μίτσελ με 11-108, όμως Γιόκιτς και Μάρεϊ με πέντε σερί πόντους έκαναν το σκορ 113-111.

Στα 26′ δευτερόλεπτα ο Σέρβος σέντερ με 2/2 βολές έβαλε μπροστά την ομάδα του με 115-113, αλλά τελικά ο νεαρός ηγέτης της Γιούτα έσωσε την ομάδα του με δικές του βολές στέλνοντας το ματς στην παράταση (115-115).

Στην έξτρα περίοδο του ματς το Ντένβερ με επιμέρους σκορ 11-2 “άγγιξε” τη νίκη αφού προηγήθηκε 2′ λεπτά πριν το τέλος με 126-117 και στο φινάλε έκανε το 1-0 με 135-125!