Μπακς – Μάτζικ 110-122: Ο Βούτσεβιτς… μάγεψε τον Γιάννη και 1-0 το Ορλάντο! (videos)

2020-08-18T22:17:25+00:00 2020-08-19T07:39:24+00:00.

18/Aug/20 22:17

Με το… αριστερό μπήκαν στο πρώτο γύρο των playoffs της Ανατολής οι Μιλγουόκι Μπακς αφού παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο ηττήθηκαν με 122-110 από τους Ορλάντο Μάτζικ του Νίκολα Βούτσεβιτς.

Μπορεί οι Μιλγουόκι Μπακς να διέθεταν το πλεονέκτημα έδρας στα… χαρτιά αλλά τελικά μέσα στο Ορλάντο στο game 1 της σειράς πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση με μοναδική εξαίρεση τη παρουσία του “Greek Freak” και ηττήθηκαν με κάτω τα χέρια με 122-110!

Πλέον οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για το δεύτερο ματς της σειράς στις 20/8 με τα “ελάφια” να καλούνται να συνέλθουν άμεσα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν πραγματικά μόνος του για την ομάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ έχοντας σε 34′ λεπτά 31 πόντους με 12/25 σουτ, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ μοναδικός συμπαραστάτης του ήταν ο Χιλ με 16 πόντους και 5 ασίστ.

Από τους νικητές ξεχώρισαν ο καταπληκτικός Βούτσεβιτς με 35 πόντους (15/24 δίποντα), 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Φουλτζ με 15 πόντους, 6 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Στα του ματς από το πρώτο ημίχρονο οι Μπακς έδειξαν προβληματικό πρόσωπο στο παρκέ και με τον Βούτσεβιτς “αιχμή του δόρατος” οι Μάτζικ πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 62-52 παρότι προηγήθηκαν και με +17!

Στη τρίτη περίοδο το Μιλγουόκι συνέχιζα να μην παίζει καλή άμυνα και παρότι ο Γιάννης βρήκε ρυθμό είδε τη διαφορά στο φινάλε να μεγαλώνει στο +13 (92-79).

Στο τελευταίο κομμάτι του game 1 το Ορλάντο με τον Βούτσεβιτς να παραμένει ο βασικός πυλώνας του παιχνιδιού του “άγγιξε” τη νίκη όντας μπροστά στο σκορ με 112-97 περίπου 4′ λεπτά πριν το τέλος και παρότι ο “Greek Freak” πάλευε μόνος του για τη ανατροπή (30 πόντους, 15 ριμπάουντ).

Εν τέλει οι Ορλάντο Μάτζικ κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη στο πρώτο ματς της σειράς και να κερδίσουν τους πρώτους στην regular season της Ανατολής Μπακς με 122-110!