Λέοναρντ & Τζορτζ: Ιστορική επίδοση σαν δίδυμο στα playoffs (videos – photo)

2020-08-26T16:35:36+00:00 2020-08-26T16:35:36+00:00.

26/Aug/20 16:35

paul george kawhi leonard la clippers

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς “διέλυσαν” στο game 5 του πρώτου γύρου των playoffs της Δύσης με 154-111 τους Ντάλας Μάβερικς με το δίδυμο των Καουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ να είναι εξαιρετικό “γράφοντας” ιστορία!

Το καλοκαίρι του 2019 όταν οι Λος Άντζελες Κλίπερς κατάφεραν να αποκτήσουν στη free agency μαζί τους Καουάι Λέοναρντ και Πολ Τζορτζ πολλοί τους χαρακτήρισαν ως φαβορί για τον τίτλο αφού διέθεταν ένα από τα καλύτερα δίδυμα σε ολόκληρη τη λίγκα σε άμυνα και επίθεση.

Μπορεί οι Κλίπερς να μην αποδίδουν πολύ καλά μέχρι στιγμής στα playoffs και ειδικά ο Πολ Τζορτζ στα τέσσερα πρώτα ματς με τους Μάβερικς να ήταν κακός, όμως στο game 5 η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς αντέδρασε με εμφατικό τρόπο κάνοντας το 3-2 με 154-11 και μάλιστα με τον πρώην παίκτη των Θάντερ να είναι ασταμάτητος!

Η άνετη νίκη της ομάδας του Λος Άντζελες είχε και ιστορική σημασία λόγω της παρουσίας των Λέοναρντ – Τζορτζ. Ο πρώτος σε 30 λεπτά σκόραρε 32 πόντους με 12/19 σουτ και ο δεύτερος σε 25′ 35 πόντους με 12/18 σουτ και έγιναν το μοναδικό δίδυμο στην ιστορία των playoffs του NBA που σκοράρει 30+ πόντους ο καθένας σε λιγότερα από 30′ λεπτά συμμετοχής

Φυσικά στόχος και των δύο δεν είναι τα ρεκόρ αλλά το πρωτάθλημα και φυσικά να συνεχίσουν να παίζουν έτσι τότε μπορούν να αισθάνονται αισιόδοξοι ότι θα τα καταφέρουν!