Τζαμάλ Μάρεϊ: ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ και με ιστορικά ρεκόρ! (video – photos)

2020-08-31T08:08:44+00:00 2020-08-31T08:08:44+00:00.

31/Aug/20 08:08

murray_nuggets_game6_2

Αυτά που κάνει ο Τζαμάλ Μάρεϊ στη σειρά κόντρα στους Τζαζ ΔΕΝ υπάρχουν! Οι επιδόσεις που θύμισαν Μάικλ Τζόρνταν και Άλεν Άιβερσον που κράτησαν ολοζώντανους τους Νάγκετς για πρόκριση.

Τι κι αν οι Νάγκετς βρέθηκαν πίσω με 3-1 στη σειρά με τους Τζαζ κι έδειχναν απογοητευμένοι και μια ανάσα από τον αποκλεισμό; Ο Τζαμάλ Μάρεϊ δήλωσε παρών και με τις επιδόσεις του έχει φέρει τα πάνω-κάτω.

Στα τρία τελευταία παιχνίδια έχει σπάσει τα κοντέρ, με 50, 42 και ξανά 50 πόντους σε Game 4, 5 και 6 αντίστοιχα, ώστε η ομάδα του Ντένβερ από το 1-3, να φέρει τη σειρά στα ίσια, μετά και το 107-119 και να αναγκάσει τους Τζαζ σε Game 7 που θα τα κρίνει όλα όσον αφορά την ομάδα που θα πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Δύσης.

Ο Μάρεϊ έκανε μια εξωπραγματική εμφάνιση (και) στο Game 6, όντας ο βασικός λόγος ώστε η ομάδα του Μάικ Μαλόουν να ανατρέψει την κατάσταση και να δείχνει πιο έτοιμη από ποτέ να πάρει την πρόκριση…

Σε 43’ συμμετοχής ο 23χρονος γκαρντ μέτρησε 50 πόντους, με 17/24 σουτ (8/12 δίποντα, 9/12 τρίποντα, 7/9 βολές), μαζί με 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ενώ στην τελευταία περίοδο πήρε… φωτιά, με 21 πόντους, δρομολογώντας τη νίκη της ομάδας του και το… Game 7.

Αυτή η τεράστια εμφάνιση έρχεται ως συνέχεια των προηγούμενων κι έτσι ο Μάρεϊ κατέγραψε μερικά σπουδαία ρεκόρ!

Έχοντας σκοράρει 142 πόντους στα τρία τελευταία παιχνίδια (50, 42, 50), μόνο ο Τζέρι Ουέστ το 1965 και ο Μάικλ Τζόρνταν το 1988 είχαν περισσότερους σε τρεις σερί αγώνες playoffs, ενώ μετά τον Άλεν Άιβερσον το 2001 είναι ο πρώτος με τρία σερί ματς με 40+ πόντους. Επιπλέον, όπως και ο Answer, έχει τρία ημίχρονα στη σειρά με 25+ πόντους.

Μάλιστα, αν σκοράρει 40+ και στο Game 7, θα ισοφαρίσει το ρεκόρ του Μάικλ Τζόρνταν από το 1993, που είχε καρέ αγώνων με 40+ πόντους…

Μαζί με τον Air είναι σε άλλη μια κατηγορία, καθώς είναι οι μοναδικοί στην ιστορία της postseason με 40+ πόντους, 5+ ριμπάουντ, 5+ ασίστ σε τρία σερί ματς, καθώς ο Τζόρνταν το είχε κάνει το 1990.