Μαϊάμι-Μιλγουόκι 115-118: Κατάθεση ΨΥΧΗΣ από τους Μπακς, που έμειναν ζωντανοί χωρίς τον Γιάννη (videos)

2020-09-07T00:29:57+00:00 2020-09-07T01:20:51+00:00.

07/Sep/20 00:29

Σε ένα τρομερό game 4 που κρίθηκε στο τέλος της παράτασης οι Μιλγουόκι Μπακς κέρδισαν χωρίς τον τραυματία από το πρώτο μέρος Γιάννη Αντετοκούνμπο με 118-115 τους Μαϊάμι Χιτ και μείωσαν την σειρά σε 3-1!

Οι Μιλγουόκι Μπακς παρότι έχασαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με τραυματισμό στην δεύτερη περίοδο και όντας 3-0 πίσω στο σκορ στην σειρά πάλεψαν μέχρι τέλους το game 4 κόντρα στους Μαϊάμι Χιτ και στην παράταση κατάφεραν να πάρουν την μεγάλη νίκη με 118-115 και να διατηρήσουν ελπίδες πρόκρισης μειώνοντας σε 3-1.

Πλέον οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για το εξαιρετικά ενδιαφέρον game 5 (9/9) όπου οι Χιτ θέλουν την νίκη για να προκριθούν, με τους Μπακς από την άλλη να περιμένουν με αγωνία τα νέα για τον τραυματισμό του Γιάννη.

Για τους Μπακς κορυφαίος ήταν ο Κρις Μίντλετον με 36 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα στην καλύτερη του φετινή εμφάνιση έπαιξε και για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος μέχρι να τραυματιστεί πρόλαβε σε 11 λεπτά συμμετοχής να σκοράρει 18 πόντους με 8/10 σουτ, να μαζέψει 4 ριμπάουντ, να κάνει 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ και να μην έχει κανένα λάθος, όντας εξαιρετικός

Επίσης για το Μιλγουόκι πολύ καλή παρουσία με συμβολή στην τελική επικράτηση είχε ο Έρικ Μπλέντσο με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, αλλα και ο Μπρουκ Λόπεζ, που πρόσθεσε άλλους 14 πόντους, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Χιτ πρωταγωνιστές του game 4 ήταν ο Αντεμπάγιο με 26 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Ρόμπινσον με 20 πόντους (6/12 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Κράουντερ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στην παράταση ο Χίρο (11π.) έβαλε τρία σπουδαία τρίποντα, ωστόσο δεν αποδείχτηκαν αρκετά για την ομάδα του.

Στα του παιχνιδιού παρότι οι Μπακς έπαιζαν σε μεγάλο μέρος της δεύτερης περιόδου χωρίς τον Γιάννη ήταν ανταγωνιστικοί και πήγαν μάλιστα προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 50-48.

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες δεν έπαιζαν καθόλου καλή άμυνα με τις επιθέσεις αντίθετα να παίρνουν “φωτιά” κάτι που βοήθησε μάλιστα τους Χιτ να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα με 88-85.

Στο τελευταίο κομμάτι του game 4 το Μιλγουόκι με επιμέρους σκορ 19-12 σε 4′ λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε με 104-100 και έδειξε ικανό για την μεγάλη νίκη. Στα 58′ δευτερόλεπτα με επιμέρους σκορ 7-2 και τρίποντο του Χίροου οι Χιτ γύρισαν το ματς (107-106), ενώ στα 8,9 δευτερόλεπτα οι Μπακς είχαν την τελευταία κατοχή μετά από άστοχα σουτ εκατέρωθεν.

Τελικά ο Ντι Βιτσέντζο με 1/2 βολές στα 1,9 ισοφάρισε σε 107-107 και ο αγώνας πήγε στην παράταση μετά το άστοχο τρίποντο του Ντράγκιτς.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το “θρίλερ” καλά κρατούσε και στα 45′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος μετά από σερί άστοχα σουτ τα “ελάφια” ήταν μπροστά με 113-109 χάρη σε 2/2 βολές του Λόπεζ, όμως ο Χίροου στα 29′ με τρίποντο μείωσε σε 113-112. Τελικά με τρίποντο του Μίντλετον (116-112) στα 6,3‘ οι Μπακς “κλείδωσαν” τη νίκη και έμειναν ζωντανοί, παρότι ο Χίροου μείωσε σε 116-115 με ένα ακόμα τρίποντο!