Ράπτορς: Η ομάδα με τις επτά ζωές σε έβδομο παιχνίδι μετά δύο παρατάσεις! (Video)

2020-09-10T07:12:57+00:00 2020-09-10T07:12:57+00:00.

10/Sep/20 07:12

Σώθηκαν με τρίποντο του Ανουνόμπι στην εκπνοή του Game3. Ήταν πίσω στο σκορ στην αρχή του έκτου ματς, στην τέταρτη περίοδο, στην πρώτη αλλά και στη δεύτερη παράταση. Οι Ράπτορς επιβίωσαν και πάλι …

Οι πρωταθλητές Ράπτορς νίκησαν με 125-122 τους Σέλτικς στη δεύτερη παράταση κι οδήγησαν τη σειρά σε ένα έβδομο παιχνίδι που παίρνει τη μορφή του τελικού πριν τον… τελικό της Ανατολής!

Οι Ράπτορς κάλυψαν ένα -12 στην κανονική διάρκεια όπου κι οι δύο ομάδες είχαν μία ευκαιρία για τη νίκη στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα. Οι Σέλτικς δεν τα κατάφεραν με τον Κέμπα Ουόκερ κι ούτε μπόρεσαν να κρατήσουν το προβάδισμα στην πρώτη παράταση.

Ο ήρωας του Game3, Ο Τζι Ανουνόμπι, έβαλε την ομάδα του με τρίποντο μπροστά στα 57” πριν τη λήξη κι ήρθε ο Νόρμαν Πάουελ να δώσει ένα προβάδισμα +4 πόντων. Πρώτα έκλεψε την μπάλα, έφυγε στον αιφνιδιασμό και και πέτυχε γκολ φάουλ απέναντι στον Μάρκους Σμαρτ (38” πριν το τέλος).

Ο Τέιτουμ ανταπέδωσε κι ήρθε η σειρά του Κάιλ Λάουρι να βάλει ένα δύσκολο καλάθι για το νέο +4 της ομάδας του. Ο Τέιτουμ έβαλε τρίποντο κι οι Σέλτικς είχαν μία ευκαιρία με τον Σμαρτ να ισοφαρίσουν στην εκπνοή, αλλά το σουτ βρήκε σίδερο.

Ο Λάουρι μέτρησε 33 πόντους (6/10 τρίποντα, 6 ασίστ) σε 53 λεπτά! Ο Νόρμαλ Πάουελ πρόσθεσε 23, ενώ ο Φρεντ Βαν Βλιτ είχε 21 και επτά ασίστ. Όλοι οι βασικοί είχαν +50 λεπτά συμμετοχής πλην του Μαρκ Γκασόλ, το ίδιο και των Σέλτικς με τον Τάις να παίζει τα… λιγότερα, στα 47 λεπτά!

Η βασική πεντάδα των Σέλτικς (Μπράουν, Σμαρτ, Τέιτουμ, Τάις, Κέμπα) έπαιξε σε σερί στα τελευταία 22 λεπτά.

Ο Τζέιλεν Μπράουν μέτρησε 31 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Τζέισον Τέιτουμ άγγιξε το τριπλ νταμπλ με 29 πόντους, 14 ριμπάουντ και εννιά ασίστ. Ο Μάρκους Σμαρτ πέτυχε τριπλ νταμπλ με 23 πόντους, 11 “σκουπίδια” και 10 ασίστ.

Ήταν η πρώτη φορά από το 2009 που μία ομάδα έσωσε τη σεζόν και οδήγησε τη σειρά σε έβδομο παιχνίδι μετά τουλάχιστον δύο παρατάσεις. Τότε οι Μπουλς είχαν νικήσει τους Σέλτικς με 128-127 στην τρίτη παράταση, αλλά η Βοστόνη πήρε τελικά τη σειρά στο Game7.

Ήταν τόσο συναρπαστικό, τόσο ισορροπημένο το ματς που οι Σέλτικς είχαν 44/100 σουτ κι οι Ράπτορς 44/101! Κυριολεκτικά μόλις τρεις βολές χώρισαν τους νικητές μετά 58 λεπτά αγώνα…