Νάγκετς – Κλίπερς 111-98: Με ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο ισοφάρισαν σε 3-3 και τώρα… game 7! (videos)

2020-09-13T21:44:17+00:00 2020-09-14T10:23:10+00:00.

13/Sep/20 21:44

Οι Ντένβερ Νάγκετς πραγματοποιώντας μία μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο του 6ου ημιτελικού των ημιτελικών της Δύσης κέρδισαν τους Λος Άντζελες Κλίπερς με 111-98 και ισοφάρισαν σε 3-3 την σειρά.

Η ομάδα των Νίκολα Γιόκιτς και Τζαμάλ Μάρεϊ ήταν εξαιρετική στο δεύτερο μέρος απέναντι στους αντιπάλους της και έδειξε ψυχικά αποθέματα με αποτέλεσμα να “γυρίσει” το ματς από το -16 δεχόμενη μόλις 35 πόντους σε 24 λεπτά και κέρδισε τελικά με 111-98, ισοφαρίζοντας την σειρά σε 3-3.

Πλέον οι Ντένβερ Νάγκετς και Λος Άντζελες Κλίπερς θα τα δώσουν όλα για την πρόκριση στους τελικούς της Δύσης και για μία θέση απέναντι στους Λος Άντζελες Λέικερς στο game 7 (15/9) της σειράς!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Νίκολα Γιόκιτς με 34 πόντους (4/6 τρίποντα, 9/16 δίποντα), 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ο Μάρεϊ με 21 πόντους, 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Χάρις με 16 πόντους, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Κλίπερς που “εξαφανίστηκαν” από το παρκέ στο δεύτερο μέρος προσπάθησαν ο Τζορτζ με 33 πόντους (9/21 σουτ), 6 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 3 ασίστ και ο Λέοναρντ με 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στα του παιχνιδιού οι Κλίπερς ήταν καλύτεροι από το πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στα αποδυτήρια με μία σημαντική διαφορά (63-47), καθώς στην πρώτη περίοδο σκόραραν 34 πόντους.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο το Ντένβερ με πρωταγωνιστές τους Μάρεϊ – Γιόκιτς και με τρομερό συνολικό επιμέρους σκορ 30-16 μείωσε σε 79-77 και έκανε ντέρμπι το game 6.

Στην τελευταία περίοδο το Ντένβερ συνέχισε το κρεσέντο του και με επιμέρους σκορ 8-2 πέρασε μπροστά στο σκορ με 85-81 9′ λεπτά πριν το τέλος. Στα 4 λεπτά πριν την λήξη οι Κλίπερς έδειχναν τελείως χαμένοι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 99-91. Τελικά οι Νάγκετς με σχετική άνεση κέρδισαν στο φινάλε με 111-98 και έκαναν την μεγάλη έκπληξη!

Photo Credit: Getty Images