Λέικερς: Μία νίκη μακριά από τον… παράδεισο (Video)

2020-10-07T06:49:31+00:00 2020-10-07T07:03:34+00:00.

07/Oct/20 06:49

davis

Οι Λέικερς νίκησαν με 102-96 τους Μαϊάμι Χιτ μετά ένα συγκλονιστικό τέταρτο τελικό και βρίσκονται μία νίκη μακριά από τον … παράδεισο και την επιστροφή στο θρόνο μετά 10 χρόνια!

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ήταν ο πρώτος τους σκόρερ με 28 πόντους αγγίζοντας το τριπλ νταμπλ (12 ριμπάουντ, οκτώ ασίστ) ενώ ο Άντονι Ντέιβις κατάφερε το τελειωτικό χτύπημα στους Χιτ με τρίποντο στα 39,5” που έκανε το 100-91.

Με μία τάπα στην ακριβώς επόμενη φάση (από τις τέσσερις συνολικά, 22π., 9ρ.) έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα της νίκης για το προβάδισμα με 3-1 των Λέικερς.

Πέντε πόντοι του Κεντάβιους Κάλντγουελ Πόουπ (15 συνολικά) όμως, λίγο νωρίτερα, ήταν αυτοί που έκαναν το σκορ 95-88 και παρότι ο Τζέι Κράουντερ μείωσε σε 95-91 περίπου ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, ήταν αυτοί που αποδείχτηκαν καθοριστικοί στο φινάλε του αγώνα.

Οι Χιτ πάλεψαν “σκυλίσια” με τον Μπαμ Αντεμπάγιο (15π.) αυτή τη φορά στη σύνθεση τους, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα ούτε μία φορά στα τελευταία 20 λεπτά.

Ο Τζίμι Μπάτλερ πέτυχε 22 πόντους, ενώ έμεινε μία ασίστ μακριά από το δεύτερο συνεχόμενο τριπλ νταμπλ (10ρ., 9ασ.), ο Τάιλερ Χίροου μέτρησε 21 και 17 πρόσθεσε ο Ντάνκαν Ρόμπινσον. Ο Γκόραν Ντράγκιτς έμεινε και πάλι εκτός αγώνα, αν και προσπάθησε να κάνει ζέσταμα.

Οι Λέικερς προηγούνται τώρα με 3-1, σκορ που έχει σπάσει μόλις 13 φορές στην ιστορία του ΝΒΑ, τις δύο όμως φέτος στη “φούσκα” το ανέτρεψαν οι Νάγκετς. Όλες οι σειρές των Λέικερς κρίθηκαν με 4-1!

“Δεν τέλειωσε η δουλειά”, δήλωσε με σοβαρό ύφος ο ΛεΜπρόν Τζέιμς μετά το ματς, γνωρίζοντας πως διακυβεύεται ένας τίτλος και οι Χιτ δεν πρόκειται να τα παρατήσουν μέχρι τελικής πτώσης.

Δείτε στο βίντεο που ακολουθεί τις καλύτερες στιγμές του Game4…