Μπακς-Τζαζ: Φοβερός ο Γιάννης… αλλά πρώτη ήττα στο Μιλγουόκι (Video)

2021-01-09T07:28:36+00:00 2021-01-09T07:31:07+00:00.

09/Jan/21 07:28

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν φοβερός κατά των Τζαζ, το ίδιο κι ο Κρις Μίντλετον, αλλά τελικά η Γιούτα έφυγε νικήτρια με 131-118 από το Μιλγουόκι, υποχρεώνοντας τους Μπακς στην πρώτη εντός έδρας φετινή τους ήττα…

Ο Γιάννης μέτρησε 35 πόντους με 2/5 τρίποντα, 14/25 σουτ και 5/7 βολές (οκτώ ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ, ένα μπλοκ) , ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 31 με 19 στην τρίτη περίοδο (10ριμπ.), αλλά οι Μπακς δεν άντεξαν στο τρίποντο μπαράζ-ρεκόρ των Τζαζ.

Ο Γιάννης ξεκίνησε το ματς με 16 πόντους στην πρώτη περίοδο αλλά και πάλι οι Μπακς ήταν πίσω στο σκορ.

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ μέτρησε 32 πόντους με 4/9 τρίποντα με τα συνολικά εύστοχα σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα των Τζαζ να φτάνουν τα 25 (στα 53), που αποτελεί ιστορικό ρεκόρ για τη Γιούτα στο ΝΒΑ!

Δεν πέτυχαν μόνο ρεκόρ για τον οργανισμό από το Σολτ Λέικ Σίτι, αλλά οι Τζαζ έγιναν η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ΝΒΑ που είδαν πέντε παίκτες τους να πετυχαίνουν τουλάχιστον από τέσσερα τρίποντα!

Ο Μίτσελ δηλαδή, έβαλε τα λιγότερα (!), μαζί με τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς που είχε 4/10 (20π.). Ο Ρόις Ο’Νιλ μέτρησε 6/8 (18π.), ο Μάικ Κόνλεϊ πρόσθσε 17 και 10 ασίστ με 5/10 τρίποντα κι ο Τζόρνταν Κλάρκσον διέπρεψε από τον πάγκο μετρώντας 26 πόντους με 5/12 τρίποντα! Από πού να φυλαχτείς άραγε;

Ο Κλάρκσον μάλιστα, μόνος του κέρδισε κατά κράτος τη “μάχη” των αναπληρωματικών καθώς ο πάγκος των Μπακς – συμπεριλαμβανομένου του Θανάση Αντετοκούνμπο που πέτυχε δύο πόντους σε 13 λεπτά συμμετοχής- είχε συνολικά 12 πόντους από πέντε παίκτες!

Ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 17 για τους Μπακς και 12 πόντους ο Μπρουκ Λόπεζ με 4/12 τρίποντα. Δεν δοκίμασε σουτ μέσα από τα 7.25 μέτρα ο βασικός σέντερ του Μιλγουόκι…

Οι Τζαζ ισοφάρισαν το ρεκόρ των Μπακς με 5-4 που εντός έδρας είχαν τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και μάλιστα με μέσο όρο 23,5 πόντους υπέρ τους! Κάποια στιγμή όμως θα έχαναν.

Αν και σε όλες τις επί μέρους περιόδους οι Τζαζ ήταν μπροστά στο σκορ, χρειάστηκαν ένα 12-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης για να ξεφύγουν με 116-96 και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε η αναμέτρηση παρά την προσπάθεια του Γιάννη.