ΝΒΑ: Στο φινάλε οι Μπλέιζερς αποτελείωσαν τους Ράπτορς – Τέταρτη σερί νίκη οι Χόρνετς (Video)

2021-01-12T07:46:27+00:00 2021-01-12T07:46:27+00:00.

12/Jan/21 07:46

O Σι Τζέι Μακόλουμ πέτυχε το μεγάλο σουτ 9,6” πριν το συναρπαστικό ματς των Μπλέιζερς με τους Ράπτορς, ο “τριπλός” για πρώτη φορά στην καριέρα του, Πασκάλ Σιάκαμ, αστόχησε στο κρίσιμο σουτ και το Πόρτλαντ νίκησε με 112-111 το Τορόντο …

Είναι η δεύτερη σερί βραδιά για τους πρώην πρωταθλητές που χάνουν στον πόντο, καθώς είχε προηγηθεί η ήττα στο Σαν Φρανσίσκο από τους Ουόριορς!

Ο Μακόλουμ είχε 28 πόντους και έφτασε τους 30 με 10/19 σουτ και οδήγησε τους Μπλέιζερς στο 6-4, ενώ οι Ράπτορς βυθίστηκαν στο 2-8, χειρότερο ρεκόρ στο ΝΒΑ μαζί με τους Πίστονς.

Ο Ντάμιαν Λίλαρντ μέτρησε 23, ενώ πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του Καρμέλο Άντονι που ήρθε από τον πάγκο των Μπλέιζερς για να βάλει 20 πόντους με 4/9 τρίποντα.

Οι Μπλέιζερς έκαναν ένα επί μέρους 36-25 στην τελευταία περίοδο για να γυρίσουν το παιχνίδι που οι Ράπτορς έλεγχαν χάρη στο τριπλ νταμπλ του Σιάκαμ (22π., 13ρ., 10ασ.). Έβαλε μπροστά την ομάδα του με έναν πόντο, 54” πριν το τέλος, αλλά έχασε το τελευταίο σουτ και … χάλασε το ατομικό του ρεκόρ.

Το Πόρτλαντ, πάντως, έχασε με τραυματισμό τον Γιουσούφ Νούρκιτς που έπαιξε μόλις εννιά λεπτά, ενώ ο Καντέρ πέτυχε 14 πόντους χωρίς πάντως να παίξει πολύ (16′).

Ο Γκόρντον Χέιγουορντ μετράει 29,5 πόντους στα τελευταία τέσσερα ματς των Χόρνετς και οδήγησε την ομάδα του σε ισάριθμες νίκες!

Αυτός ήταν άλλωστε ο λόγος που προτίμησε τους Χόρνετς από άλλες ομάδες που του έκαναν πρόταση με το που έληξε το συμβόλαιο του με τους Σέλτικς. Ο Χέιγουορντ πέτυχε 34 πόντους- τους 28 στο πρώτο μέρος- κι η Σάρλοτ νίκησε εύκολα τους Νικς με 109-88, φτάνοντας στο 6-5!

Ο ΛαΜέλο Μπολ πρόσθεσε ακόμα ένα ποιοτικό παιχνίδι στο ενεργητικό του με οκτώ πόντους, ρεκόρ καριέρας 14 ριμπάουντ αλλά και επτά ασίστ, ενώ 19 έβαλε (7ασ.) ο Ντεβόντε Γκρέιαμ.

Ο Κέβιν Νοξ με 19 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ των Νικς που έπεσαν κάτω από το 5-% (5-6) εξαιτίας των τριών συνεχόμενων ηττών που υπέστησαν.