Μπακς-Μάβερικς: Νίκη κορυφής με σπουδαίο Γιάννη και Μίντλετον στο τέλος (Video)

2021-01-16T07:32:26+00:00 2021-01-16T07:32:26+00:00.

16/Jan/21 07:32

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σημείωσε 31 πόντους, ο Κρις Μίντλετον 25 με καθοριστικά καλάθια κι οι Μπακς νίκησαν με 112-109 τους Μάβερικς του φοβερού Λούκα Ντόντσιτς σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο Μιλγουόκι.

Παρότι είχε … 1/10 βολές, ο Γιάννης έβαλε 31 πόντους σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής με 2/5 τρίποντα και 14/21 σουτ συνολικά ενώ πρόσθεσε εννιά ριμπάουντ αλλά μόλις μία ασίοτ!

Το ματς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά κι ο Κρις Μίντλετον έβαλε την υπογραφή του στη νίκη των Μπακς. Πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα και συνολικά οκτώ πόντους από τους 25 του στα τελευταία 2,5 λεπτά! Έβαλε μπροστά τους Μπακς με 109-105 περίπου 1.30 πριν το τέλος κι ακολούθησαν δύο άστοχα τρίποντα των Μάβερικς.

Το δεύτερο εκνεύρισε τον Λούκα που δεν… ακούμπησε την μπάλα στις τελευταίες επιθέσεις. Οι Μάβερικς δεν κάλεσαν τάιμ άουτ όταν είχαν την ευκαιρία στο 109-107 να οργανώσουν μία επίθεση. Ο Πορζίνγκις αστόχησε από μακριά κι ο Λούκα έδειχνε εμφανώς δυσαρεστημένος κοιτώντας προς τον πάγκο και δείχνοντας το “Τ” , ότι έπρεπε να καλέσουν τάιμ άουτ: “Νομίζω κάναμε μία καλή επίθεση. Δεν ήθελα να αντιμετωπίσουμε οργανωμένα την άμυνα των Μπακς”, δικαιολογήθηκε ο Ρικ Καρλάιλ.

Ο Μίντλετον έβαλε και 2/2 βολές, κάτι… αδιανόητο σε αυτό το ματς αφού οι Μπακς είχαν 12/25 και οι Μάβερικς 6/13 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Το τρίποντο του Λούκα από το κέντρο δεν βρήκε στόχο κι έμεινε έτσι στους 28 πόντους (1/7 τρίποντα), ενώ είχε ακόμα εννιά ριμπάουντ και 13 ασίστ. Ο Τιμ Χάρνταγουεϊ μέτρησε 18, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 16 κι ο Ουίλι Κόλεϊ Στάιν 11 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Ο Θανάσης έπαιξε τέσσερα λεπτά, αλλά πρόλαβε να βάλει πέντε πόντους με ένα τρίποντο.

Οι Μπακς πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους κι έπιασαν τους Σίξερς με ρεκόρ 9-4 στη δεύτερη θέση της Ανατολής. Οι Σέλτικς έχουν ρεκόρ 8-3 και ουσιαστικά οι τρεις ομάδες μοιράζονται την κορυφή στην περιφέρεια με τους Πέισερς να ακολουθούν από κοντά.