ΝΒΑ: Από το -22 οι Θάντερ πρώτη εντός έδρας νίκη! – Αποτελέσματα, βαθμολογίες (Video)

2021-01-16T10:34:40+00:00 2021-01-16T10:34:40+00:00.

16/Jan/21 10:34

Οι Θάντερ πέτυχαν την πρώτη τους εντός έδρας νίκη σε έξι ματς, χάρη σε μία απίστευτη ανατροπή 22 πόντων και τον Σάι Γκίλτζεους Αλεξάντερ να κάνει ακόμα ένα σπουδαίο παιχνίδι…

Ο νέος ηγέτης των Θάντερ και το ανερχόμενο αστέρι του ΝΒΑ μέτρησε ρεκόρ καριέρας 33 πόντους με 13/19 σουτ και 10 ασίστ (5ριμπ.) ενώ υπέπεσε σε μόλις ένα λάθος σε 44 λεπτά συμμετοχής!

Ο Αλεξάντερ οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή από το -22 απέναντι στους Μπουλς του κόουτς Μπιλ Ντόνοβαν που ειδικά πέρυσι είχε αποδειχτεί… μετρ των μεγάλων επιστροφών στο σκορ για τους Θάντερ.

Ο Ντορτ πρόσθεσε 21 πόντους και έξι κλεψίματα, ενώ ο Ποκουσέφσκι έπαιξε 12 λεπτά και πέτυχε πέντε πόντους.

Οι Μπουλς είχαν δύο ευκαιρίες να κερδίσουν το ματς, πέρα φυσικά από το γεγονός ότι έχασαν από τα χέρια τους μία τόσο μεγάλη διαφορά. Στην παράταση ο Ζακ ΛαΒιν που μέτρησε 35 πόντους με 8/14 τρίποντα (!), αστόχησε στο καθοριστικό, αν και ήταν αρκετά πιεστικό από πλευράς χώρου και χρόνου. Με 22 τέλειωσε το ματς ο Κόμπι Ουάιτ που πρόσθεσε εννιά ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Οι Θάντερ ανέβηκαν στο 6-6, μάλλον απρόσμενα θα λέγαμε, ενώ οι Μπουλς έπεσαν στο 4-8 με τέσσερις συνεχόμενες ήττες. Οι τρεις μάλιστα, με τέσσερις πόντους και κάτω…