Νικς: Νίκησαν τους Μάτζικ με σερί στο τελευταίο δίλεπτο (videos)

2021-01-18T20:29:18+00:00 2021-01-18T23:46:54+00:00.

18/Jan/21 20:29

Σε ένα ματς με χαμηλή συγκομιδή, οι Νικς νίκησαν στην Νέα Υόρκη τους Μάτζικ με 91-84.

Στο 7-8 ανέβηκαν οι Νικς, μετά την εντός έδρας επικράτησή τους με 91-84 επί των Μάτζικ, που έμειναν στις 6 νίκες σε 14 ματς, μετά το αρχικό τους 5-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ για το 47-38 του ημιχρόνου και το 66-54 στο 36′.

Η τελευταία περίοδος, όμως, ήταν μία άλλη υπόθεση, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο -1 (76-75), κάνοντας το ματς ντέρμπι 5′ πριν το τέλος. Μάλιστα, προηγήθηκαν και με 80-81 (-1:41′), αλλά κάπου εκεί δέχθηκαν ένα σερί 9-0 (89-81), για να γνωρίσουν τελικά την ήττα.

Κορυφαίος των νικητών ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 22 πόντους-10 ριμπάουντ, ενώ 21 με 17 ριμπάουντ μέτρησε ο Τζούλιους Ραντλ. Για το Ορλάντο, έκανε και πάλι φοβερό ματς ο Νίκολα Βούτσεβιτς με 24 πόντους-14 ριμπάουντ, με τον Άαρον Γκόρντον να έχει 18 πόντους, 17 ριμπάουντ & 9 ασίστ.

Τα 12λεπτα: 19-13, 47-38, 66-54, 91-84

Νίκη και για Χοκς

Τη νίκη εντός έδρας πανηγύρισαν και οι Χοκς (5-7) μετά το 108-97 κόντρα στους Τίμπεργουλβς (3-8). Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά το προβάδισμα και δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο.

25 είχε ο Χάντερ, 23 με 15 ριμπάουντ ο Καπελά και 20 με 13 ασίστ και 8 ριμπάουντ ο Γιανγκ για την Ατλάντα, ενώ 31 με 7 ασίστ μέτρησε ο Ράσελ για την Μινεσότα.