Ουόριορς: Είναι ακόμα εδώ, μεγάλη ανατροπή από το -19 επί των Λέικερς (Video)

2021-01-19T07:47:56+00:00 2021-01-19T07:47:56+00:00.

19/Jan/21 07:47

Οι Ουόριορς είναι ακόμα εδώ! Ο Στεφ Κάρι το ίδιο και το απέδειξε με εμφατικό τρόπο κατά των Λέικερς…

Οι Ουόριορς έμειναν 19 πόντους πίσω και 14 στην τέταρτη περίοδο, αλλά γύρισαν το παιχνίδι απέναντι στους πρωταθλητές Λέικερς στο Λος Άντζελες και επικράτησαν με 115-113, με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης!

Οι Ουόριορς δεν πτοήθηκαν από την εις βάρος τους διαφορά. Ο Στεφ Κάρι πέτυχε 26 πόντους, αλλά τους 19 στο δεύτερο ημίχρονο της μεγάλης ανατροπής για τους Ουόριορς που έφτασαν στο 7-6 και έσπασαν το σερί πέντε νικών των Λέικερς που επίσης είχαν ρεκόρ 9-1 στα τελευταία δέκα παιχνίδια!

Ο Κάρι είχε 3/12 τρίποντα και επτά ασίστ, αλλά έχασε δύο σουτ που θα μπορούσαν να κλειδώσουν τη νίκη των Ουόριορς στο τελευταίο λεπτό. Δεν στοίχισαν όμως αφού ο ΛεΜπρόν αστόχησε στην καθοριστική προσπάθεια στην εκπνοή μένοντας χαμηλά για τα κυβικά του, στους 19 πόντους με 2/7 τρίποντα.

Ο Κάρι είχε άξιους συμπαραστάτες αφού ο Κέλι Ουμπρέ τζ. τέλειωσε το ματς με 23 πόντους, ο Έρικ Πασκάλ – η περσινή τους ανακάλυψη- σημείωσε 19 σε ισάριθμα λεπτά ερχόμενος από τον πάγκο, ενώ ο Άντριου Ουίγκινς πρόσθεσε 18π.! Ο Ντρέιμοντ Γκριν, δε, κινήθηκε σε ρυθμούς τριπλ νταμπλ με επτά πόντους, οκτώ ριμπάουντ και εννιά ασίστ.

Αντίθετα τα μεγάλα όπλα των Λέικερς δεν βρέθηκαν σε καλή βραδιά. Για τον ΛεΜπρόν τα είπαμε, ο Άντονι Ντέιβις έμεινε στους 17 πόντους (αλλά είχε 17 ριμπάουντ και επτά ασίστ) και πρώτος του σκόρερ ήταν ο Ντένις Σρέντερ που έβαλε 25! Ο Γερμανός πόιντ γκαρντ έφερε το ματς στο καλάθι με 1/2 βολές, ο Κάρι αστόχησε στην επόμενη επίθεση και στη συνέχεια ο ΛεΜπρόν δεν βρήκε το στόχο.

Στους 17 σταμάτησε κι ο Μόντρεζλ Χάρελ. Οι Ουόριορς έχουν τώρα 10/12 νίκες την ημέρα του Μάρτιν Λούθερ Κινγκ που ήταν η χθεσινή για το ΝΒΑ…